Hands-On Linux Academy GDAŃSK - okiem uczestnika

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
l3n1n
Moderator

Hands-On Linux Academy GDAŃSK - okiem uczestnika

Post autor: l3n1n » 09 lis 2017, 18:59

Miałem dzisiaj przyjemność być na warsztatach zorganizowanych przez grupę współpracujących ze sobą firm: NXP, Future Eletronics oraz SoMLabs. Dowiedziałem się o nim z któregoś z biuletynów rozsyłanych przez Kamami.pl a nabór był organizowany przez techdays.pl. Z racji miejsca zamieszkania zapisałem się na warsztaty organizowane w Gdańsku. Odbyły się one w Sali konferencyjnej hotelu Sadova znajdującym się na peryferiach Gdańskiej starówki.

Salka konferencyjna przyjemna, kawa smaczna, ciasteczka, napoje oraz bardzo przyzwoity obiadek przyjemnie uzupełniały przebieg warsztatów.
Po niezbyt długich wstępach przedstawicieli sponsorów mięliśmy szansę zasiąść przed własnymi laptopami potestować zestawy, które otrzymaliśmy na czas trwania warsztatów.

Były to:

1) VisionSTK-uSD-TR01 - zestaw startowy z modułem VisionSOM (microSD)

Obrazek

2) Moduł NFC kompatybilny ze slotem arduino w zestawach testowych VisionSOM
3) Moduł żyroskopu MPU 6050 firmowany przez Kamami
Oraz drobne, niezbędne akcesoria (kabelki, karta nfc).

Część praktyczna rozpoczęła się od wgrania gotowego obrazu skompilowanego Linuksa (Debiana) na kartę micro SD. Karta ta trafia następnie do czytnika zainstalowana w module soDIMM.

W zestawie mieliśmy do dyspozycji:

Moduł VisionSOM6-ULL

• CPU NXP i.MX 6ULL Y2 792 MHz (rdzeń Cortex-A7)
• Pamięć RAM 512MB
• Gniazdo kart microSD
• 24-bitowy interfejs wyświetlacza (rozdzielczość maksymalna 1366 x 768)
• Akcelerator grafiki: NXP PXP v2.0 2D Graphics Accelerator for LCD-TFT
• Sieć: 2 interfejsy Ethernet 10/100Mbit/s
• Wbudowany zegar czasu rzeczywistego (RTC), wymaga zewnętrznego zasilania
• Do 4 interfejsów I2C
• Do 4 interfejsów SPI
• Do 2 interfejsów FlexCAN
• Do 8 interfejsów UART
• 2 Interfejsy USB 2.0 OTG Host/Device
• 2 12-bitowe przetworniki ADC, 2 sumie do 10 kanałów
• Interfejsy audio:3 x I2S, S/PDIF Tx/Rx, ESAI, ASRC
• Bezpieczeństwo: AES-128, ARM TrustZone, RNG
• Obsługiwane systemy operacyjne: Linux Yocto, Debian
• Zakres temperatur: Semi Industrial –30..+70°C
• Napięcie zasilania: 5 V
• Wielkość modułu: 67 x 32 x 4 mm
• Złącze anteny WiFi/BT: U.FL
• Format SODIMM200

Płytkę bazową VisionCB-STD

• Złącze dla modułu VisionSOM: SODIMM200
• Płytka kompatybilna z modułami serii VisionSOM z procesorami NXP i.MX6 UL oraz NXP i.MX6 ULL
• Złącze kompatybilne ze standardem Arduino Uno Rev. 3 (złącza 1x8, 1x6, 1x8, 1x10)
• Złącze kompatybilne ze standardem Raspberry Pi (2x20)
• Gniazdo Ethernet 10/100Mbit/s
• 2 złącza USB Host (typ A)
• Złącze micro-USB (typ B) dołączone do konwertera UART-USB (FT230) - do wykorzystania jako złącze konsoli
• 50-pinowe złącze wyświetlacza FFC/FPC (24 bity, maks. rozdzielczość 1366 x 768)
• 5 przycisków
• 5 diod LED
• Zasilanie przez gniazdo DC (9..12 V) lub micro-USB (5 V)
• Temperatura pracy: 0..+70°C
• Wielkość: 130 mm x 90 mm x 17 mm

Przygodę rozpoczęliśmy od połączenia się po RS232 i prowadzący wprowadził nas w praktyczne rozwiązania w Linux Embedded obsługi portów GPIO i magistral I2c oraz SPI. Następnie przerobiliśmy przykładową obsługę żyroskopu oraz zapoznaliśmy się z konfiguracją i wykorzystaniem gotowych sterowników sprzętu. Pewne kwestie były miłe dla oka, jak na przykład obsługa GPIO z poziomu powłoki shella oraz mniej miłe jak device tree…
Trzeba przyznać, że prowadzący dawał radę i wiedział o czym mówi. W sumie ograniczenia czasowe uniemożliwiały szersze omówienie zagadnienień jednak pomimo tego całość tego tematu wyszła nieźle.

Ciut gorzej według mnie wypadło omówienie drugiego i zarazem ostatniego zagadnienia jakim jest NFC. Jak się okazało nie można modułu przystosowanego do umieszczenia w slocie arduino w zestawie podłączyć w ten sposób tylko trzeba go łączyć dodatkowymi kabelkami. Jednak pomimo tego udało się przeprowadzić ćwiczenia i wyniki otrzymywaliśmy w miarę właściwe. Gorzej było z prowadzącym, który mówił trochę za cicho i beznamiętnie. Nie potrafił przekazać w swoim głosie nawet grama entuzjazmu do rozwiązań które przedstawiał.

Ja byłem jednak zadowolony, zobaczyłem i zapoznałem się kilkoma urządzeniami, zobaczyłem parę ciekawych rozwiązań, czego można więcej oczekiwać po takich warsztatach? No może jakiego małego upominku, który pozostawiłby w pamięci sympatyczny ślad. Wprawdzie mam teraz możliwość zakupienia tego testowanego zestawu w promocyjnej cenie 99 zł zamiast sklepowej ceny 299 zł. Ale nie koniecznie będę chciał z tej „okazji” skorzystać a podarowany drobiażdżek bylby wróblem w garści a nie kanarkiem na dachu.

Mimo moich malkontenckich narzekań jestem z całości zadowolony i gotowy jest polecić te warsztaty innym. Pod warunkiem, że nie są niechętni systemowi Linuks, bo w tym przypadku nie ma sensu by do tego tematu podchodzić.

Ciężko coś więcej o tych zestawach napisać. Może, jeśli się zdecyduję na zakup to uda mi się przy nich dłużej posiedzieć i powiedzieć coś więcej.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
SunRiver
Administrator
Kontakt:

Re: Hands-On Linux Academy GDAŃSK - okiem uczestnika

Post autor: SunRiver » 09 lis 2017, 20:04

bardzo ciekawa recenzja
to ważne by się dobrze bawić i poznać temat szkolenia
Na pewno wiec kolega zdobył nowe doświadczenia
.... z każdym bitem serca ....
💫SunDUINO
💦Google+