Koraliki --> biżuteria dla pcb

Czyli mętliki które spędzają sen z oczu .... a więc głębokie podstawy elektroniki analogowej i cyfrowej , od Tranzystora do bramek CMOS
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
SunRiver
Administrator
Kontakt:

Koraliki --> biżuteria dla pcb

Post autor: SunRiver » 06 wrz 2018, 22:05

Każdy słyszał , i chyba każdy widział ....
To niepozorne ustrojstwo kolorowe jest nad wyraz użyteczne w elektronice zwłaszcza
gdy zastosujemy je w płytce evaluacyjnej :)

Obrazek

ale do czego i co to jest ...??

Punktem testowym jest mały metalowy terminal używany jako punkt połączenia do testowania obwodów na płytkach drukowanych.
Typowe punkty testowe PCB to pętle wykonane z drutu otoczone kolorowymi izolatorami.
Kolor izolatora umożliwia mapowanie typu lub lokalizacji punktów testowych na PCB, co usprawnia proces testowania.
Pętle punktów testowych umożliwiają łatwe testowanie połączeń za pomocą zacisków krokodylkowych, sond i haków testowych.
Tu pieszczotliwie nazwiemy je koralikiem:)

Nasze koraliki występują w wielu wzorach i rozmiarach kupić je można w dobrych sklepach elektronicznych jak np Farnel.

https://uk.farnell.com/keystone/5006/te ... dp/2301284

Występują w sporej gamie kolorystycznej wiec każdy sobie dopasuje :)

Obrazek

Koraliki pasują do rastra 2,54 niemniej warto rozmieszczać je szerzej np w przypadku 2,54 należy przyjąć zasadę co drugi
choć ja osobiście preferuję raster 3,60mm dla sąsiadujących koralików ze względu na wygodę użytkowania:)
Poniżej macie przykład użycia koralika dla 5V czyli czerwonego:

Obrazek

dzięki czemu zahaczenie nawet kilku końcówek pomiarowych jest wygodne i łatwe :) co widać na załączonym obrazku

Obrazek

Dodatkowo nie spowodujemy przypadkowych zwarć , połaczenie jest mocne i pewne , a haczyk nie odpina się
i nie zsuwa czy spada dzieki czemu jest wygodnie łatwo i co ważniejsze bezpiecznie :)

Typowe rozmiary naszego koralika i sposób instalacji:

Obrazek

Obrazek

zależnie od producenta zaleca się otwór o średnicy 0,8 do 3mm dla koralika , ja osobiście stosuję otwory 1-2mm
i używam koralików złoconych z drutu. Dzięki temu że są dość sprężyste nie wypadają z otworków .
o takiej konstrukcji i wymiarach:

Obrazek

które na żywo prezentują się tak:

Obrazek

i to by było na tyle jeśli chodzi o ów tajemniczy element jakim jest Test Point mam nadzieję że będziecie go równie
chętnie stosować jak ja w różnych konstrukcjach , gdyż nie zawsze łatwo się gdzieś podpiąc do goldpina :)
Oraz w każdym podręcznym magazynku znajdzie się kolekcja koralików pod ręką :)

Obrazek

Jak i w moim podręcznym zlewie :)

Miłego używania...
.... z każdym bitem serca ....
💫SunDUINO
💦Google+
💦Kanał Youtube
💦Sotton

Awatar użytkownika
l3n1n
Moderator

Re: Koraliki --> biżuteria dla pcb

Post autor: l3n1n » 06 wrz 2018, 22:26

Brakuje mi na forum opcji z fejsbuka „lubię to” ;)

Awatar użytkownika
SunRiver
Administrator
Kontakt:

Re: Koraliki --> biżuteria dla pcb

Post autor: SunRiver » 06 wrz 2018, 22:44

poszczuj foresta pythonem a dorobi :P
.... z każdym bitem serca ....
💫SunDUINO
💦Google+
💦Kanał Youtube
💦Sotton