Chłodzenie dla RASPBERRY Pi z Aliexpress

Ukłon w stronę użytkowników ...
Niechaj i niewierni mają swój kącik :)
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
l3n1n
Moderator

Chłodzenie dla RASPBERRY Pi z Aliexpress

Post autor: l3n1n » 15 lip 2019, 20:36

Jak tylko doświadczyłem globalnego ocieplenia ze strony nowej Maliny w wersji 4, postanowiłem zakupić dla niej stosowną epokę lodowcową, czyli układu chłodzenia. Wiedziałem, że jeszcze nie ma na rynku tego typu obudów, które byłyby dedykowane dla RPI4 dlatego szukałem w śród tych dla wcześniejszej wersji, Raspberry 3. Wybór mój padł na obudowę, która zapewni mi zarówno chłodzenie pasywne jak i aktywne. W sumie obudowa ta stanowi jeden wielki radiator, gdyż jest wykonana z aluminium. Wygląda na to że to aluminium oksydowane, gdyż obudowa jest w czarnym kolorze. Właśnie dzisiaj ten cud dotarł do mnie i zakupu nie żałuję. Jedyny problem stanowi to, że nie do końca pasuje do RPI 4. Ale na to byłem przygotowany.

Obrazek

Obudowa składa się z podstawki montowanej od spodu Malinki, z górnej części będącej żeberkowanym radiatorem oraz z dwóch wentylatorków.

Gdy odwrócimy oba elementy, widać że jest to system przeznaczony dla Maliny Trzeciej. Świadczą o tym "wypustki" mające stykać (prawie) z elementami emitującymi ciepło. Niestety ale z RPI4 zgodna jest tylko ta od procesora. Czyli można rzec, że ta najważniejsza.

Obrazek

Z pewnością dwa wentylatorki, które nie są obligatoryjne mogą skutecznie pomóc w chłodzeniu całego urządzenia.

Obrazek

Próba przymiarki do RPI4 kończy się oczywiście fiaskiem. Jak już wspomniałem byłem na to przygotowany, jednak widząc że problemem są 2-3 milimetry ogarnął mnie żal, że projektant tak dokładnie spasował tą obudowę do urządzenia.
Widać, że naprawdę nie wiele zabrakło zarówno z boku:

Obrazek

Jak i z góry:

Obrazek

Natomiast dolna część obudowy pasuje idealnie.

Obrazek

Do kompletu dodano dwanaście wkrętów: cztery do obudowy i po cztery na każdy z wentylatorków. Dlatego napisałem, że nie są one obligatoryjne. Jeżeli nie są one potrzebne to można ich nie przykręcać. Są też kawałki taśmy dwustronnej, którą można połączyc procesor z obudową.

Obrazek

Myślę, że przeróbka nie będzie problematyczna. Gdy dotrę do odpowiedniego imadła to spróbuje swoich sił, a wam zdam relację ze swoich wysiłków i pokażę efekt końcowy.
Chyba, że coś pójdzie nie tak :D

Awatar użytkownika
SunRiver
Administrator
Kontakt:

Re: Chłodzenie dla RASPBERRY Pi z Aliexpress

Post autor: SunRiver » 15 lip 2019, 22:11

nio łatwo widzę nie jest ... a myslałem że się na tych 4 goldpinach oparło :P
.... z każdym bitem serca ....
💫SunDUINO
💦GitHUB
💦Google Drive