Inteligentny dom na L3SPBOARD - czyli jak zaprząc Suplę do forumowej płytki

Miejsce na nasze Supełki nieoficjalne i suplowe przemyślenia
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
l3n1n
Moderator

Inteligentny dom na L3SPBOARD - czyli jak zaprząc Suplę do forumowej płytki

Post autor: l3n1n » 30 kwie 2019, 8:02

UWAGA! ZMIENIONO TYTUŁ TEMATU!
Dla tych, którzy lubią lutować i majsterkować, ale nie przepadają za programowaniem, lub też, dopiero uczą się programowania a chcieliby zautomatyzować w pewnym stopniu swój dom lub choćby stanowisko pracy polecam naszą forumową płytkę l3spboard. Nie jest to płytka trudna do lutowania a jej wymiary są godne uwagi, gdyż ma możliwość umieszczenia w puszcze elektrycznej gniazdka lub też w na przykład w listwie zasilającej na przykład podobnej do tej:
https://www.x-kom.pl/p/313624-listwa-za ... niazd.html
Istotną kwestią jest tylko to, by w środku dało się wygospodarować odpowiednią ilość miejsca na naszą niewielką płyteczkę. Ja zdążyłem wykonać już dwie wspomniane płytki i obydwie wykorzystuję właśnie w takich listwach. Dlaczego? Otóż mam w pracy podłączone dwa urządzenia w różnych miejscach, na różnych piętrach, z których często korzystam, a zostawieni ich załączonych pozostawiałoby pewną dozę niebezpieczeństwa pożarowego. W pierwszym przypadku jest to stacja lutownicza na moim biurku, w drugim jest to drukarka 3D, która udało mi się umieścić w dosyć sporej serwerowni, klimatyzowanej i odpowiednio zabezpieczonej. Zdarzało mi się do obu tych urządzeń wracać pomimo skończonej pracy, ponieważ przypominałem sobie, że ich nie wyłączyłem. Obecnie dzięki naszej płytce nie muszę się już o to martwić. Mam możliwość zdalnego wyłączania i włączania wspomnianych urządzeń. Ponieważ serwerownie mam dwa piętra niżej niż biuro. Nie muszę też do niej schodzi. Drukarkę 3D mam podłączoną do dedykowanego starszego laptopa i zdalnie mogę nią zarządzać, mam też podgląd z kamery laptopa na stół drukarki. Teraz mogę ją jeszcze wyłączać i włączać do prądu. Niestety kwestia zdjęcia gotowego elementu i wyczyszczenie stolika nadal muszą być wykonywane przeze mnie osobiście 😊.
Ale rozpisałem o szczegółach a nie pisze o najważniejszym: jak przygotować płytkę żeby działała, nie mając odpowiednich umiejętności w programowaniu?
Otóż z pomocą przychodzi nam projekt Supla. Nie ma już chyba osoby, która interesuje się elektronika a przede wszystkim IoT, która nie znała by tego rozwiązania. Otóż istnieją na Githubie gotowe binarki, które w dość prosty sposób umożliwiają wgranie ich na naszą płytkę i korzystanie z ich możliwości, w tym webowych serwerów Supli. Opisów w necie znajdziecie sporo. Postaram się jednak krótko opisać jak ja to zrobiłem.
Na początek ściągamy binarki. Ze strony https://github.com/SUPLA/ESP8266/tree/master/sonoff potrzebne są nam trzy pliki:
1. boot_v1.5.bin, który wgrywamy pod adres 0x00000
2. sonoff_ds18b20_user1.1024.new.2.bin, który wgrywamy pod adres 0x01000
3. esp_init_data_default.bin, który wgrywamy pod adres 0xfc000

Jednak, że pliki te ściągnąć należy przejść do strony https://github.com/SUPLA/ESP8266 i nacisnąć czerwony przycisk „Clone or download” z prawej strony ekranu.

Obrazek

Następnie zapisać plik zip na naszym dysku, rozpakować go i wyciągnąć potrzebne pliki z właściwego katalogu:

Obrazek

Teraz z kolei będzie nam potrzebny program, który umożliwi nam wgranie binarek do naszej płytki. Gdzie go znajdziemy? Najlepiej u źródła, czyli na Githubie 😊. Pod tym adresem: https://github.com/nodemcu/nodemcu-flasher
Zauważcie, że macie do dyspozycji oprogramowanie pod system 32 i 64 bitowy. W zależności od waszych potrzeb ściągacie właściwy program i po ściągnięciu po prostu uruchamiacie. W tym momencie jedna uwaga: nie jest to jedyny, najlepszy i niezastąpiony program do flashowania ESP. Ja go w tym momencie wybrałem bo wydaje mi się najprostszy. Nie chcę w tym miejscu wywoływać dyskusji o wyższości świąt Bożego Narodzenia nad Świętami Wielkanocnymi jeśli wiecie o co mi chodzi. Ale wróćmy do tematu: co dalej z uruchomionym programem?
Musimy wybrać odpowiedni port, na którym podłączona jest nasza płytka. W sumie to program jest na tyle „mądry”, że sam ją powinien wykryć jeśli nie macie do komputera podłączonych więcej niż jedno takie urządzenie. Następnie wybieramy obrazy i możemy rozpocząć wgrywanie.

Obrazek

Czynimy to naciskając na przycisk Flash w pierwszej zakładce programu.

Obrazek

Jeżeli wgrywanie binarek odbyło się pomyślnie, restartujemy naszą płytkę l3spboard i po chwili powinien radośnie rozjarzyć się led, który jest fabrycznie mocowany na naszej ESP12. No chyba, że użyliście jakiejś innej płytki ESP 😊. Teraz możecie na swoim komputerze lub telefonie, wyszukać niezabezpieczonej sieci WiiFi o nazwie SUPLA… Po podłączeniu w przeglądarce wpiszcie adres: 192.168.4.1 i połączycie się z swoją płytką.
Nie za bardzo chcę teraz opisywać proces podłączania do sieci Supla i konfiguracji. Po prostu wyjdzie mi z tego mojego posta książka kucharska a tego wolałbym uniknąć. Dlatego załączam plik PDF, w którym macie opisany proces logowania się do sieci, ściągania aplikacji na komórkę i ustawiania.
Żeby was nie zniechęcać powiem wam, że proces ten przebiega szybko i sprawnie. Po zarejestrowaniu na stronie supla.org swoje konta i ściągnięciu aplikacji na telefon (Android lub IOS) możecie szybko skonfigurować nowe urządzenie. W miejscu w którym stanęliśmy, czy po wpisaniu adresu 192.168.4.1 pokaże się nam stronka na której należy wpisać dokładną nazwę (SSID) sieci WiFi, w której urządzenie (l3spboard) będzie pracowało, następnie podajemy hasło dostępu i przechodzimy do konfiguracji naszego serwera supli. Podajemy adres „naszego” serwera supli, jaki otrzymaliśmy po rejestracji. Identyfikator i hasło lub adres email w zależności jaką wersję oprogramowania mamy na telefonie. Po zapisaniu tych danych mamy urządzenie skonfigurowane. Teraz na stronie supla.org a naszym panelu, do którego jesteśmy zalogowani, należy wybrać zakładkę
„moja supla” i uruchomić rejestrację urządzeń.

Obrazek

Dalej, zgodnie z załączona instrukcją dodaje miejsce i urządzenie. Po dokonaniu rejestracji nowego urządzenia w serwisie, na naszym telefonie, jeżeli jesteśmy właściwie zalogowani, ukaże się nasze urządzenie, którym możemy sterować (włączać/wyłączać) oraz będzie nas informować o temperaturze jaka panuje w pomieszczeniu, w którym je umieściliście.
Mam nadzieję, że opis, pomimo że obejmuje dosyć szeroki temat, nie był zbyt chaotyczny. Jeżeli przebrniecie przez całość z pewnością będziecie mogli cieszyć się zdalnym sterowaniem waszymi urządzeniami tak jak robię to obecnie ja 😊

Obrazek
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

ODPOWIEDZ