VIM3 - pierwsze wrażenia

Forum poświęcone układom SBC (Single Board Komputer) opartych o SoC Amlogic
Regulamin forum
Obrazek

Amlogic Khadas VIM1 BASIC
SoC: Amlogic S905 Quad Core ARM Cortex-A53 Mali-T450MP5 GPU UHD H.265/VP9 60fps HDR10 oraz HLG HDR

Obrazek

Amlogic Khadas VIM2 PRO
SoC: Amlogic S912 Octa Core ARM Cortex-A53 Mali-T820MP3 GPU HW UHD H.265/VP9 60fps HDR10 oraz HLG HDR
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
elvis
Użytkownik

VIM3 - pierwsze wrażenia

Post autor: elvis » 28 sie 2019, 13:52

Wczoraj dotarł do mnie nowy komputerek SBC, czyli Khadas VIM3 (https://www.khadas.com/vim3).
Pisaliśmy o nim jakiś czas temu na czacie, pozwólcie więc że podzielę się pierwszymi wrażeniami z zabawy nowym nabytkiem.
Obrazek

Parametry techniczne robią wrażenie:
  • Faster CPU Performance
A311D big-little architecture. x4 2.2Ghz Cortex-A73 cores, paired with x2 1.8Ghz Cortex-A53 cores.
  • Neural Processing Unit for A.I.
Next generation, deep-neural-network applications, at 5.0 TOPS.
  • Switchable PCIe and USB 3.0
Use the Khadas KBI to switch the "combo interface" to either the USB-3.0 port or PCIe interface.
  • USB-C Power Delivery
Wide-range of power input, from 5-20V for power-hungry applications, e.g. Microphone Array and Speakers.
  • Dual Independent Displays
HDMI and MIPI-DSI, with 3-axis digital accelerometer for display rotation detection.
  • Dual Cameras
4 lane MIPI-CSI, up to 8MP ISP, with 30 Pin 0.5mm Pitch FPC Connector.

Jednym słowem kolejny Raspberry - killer ;-) Na stronie producenta znajdziemy porównanie (https://dl.khadas.com/Hardware/VIM3/Spe ... risons.pdf) VIM3 z Raspberry Pi 4 oraz Odroid N2 i jak łatwo zgadnąć Khadas zjada pozostałe płytki na śniadanie...

No ale zostawmy reklamy na później, czas rozpakować nowe cudo. Okazuje się że pudełko z komputerkiem jest absolutnie mikroskopijne.
Obrazek
W pierwszej chwili SBC zgubił mi się wśród pozostałych kupionych rzeczy... No ale małe podobno bywa piękne.

Po otwarciu pudełka widzimy płytkę VIM3:
Obrazek

W zestawie są jeszcze anteny dla Wi-Fi oraz Bluetootha i to wszystko. Podobno kiedyś Khadas dawał nieco wiecej w zestawie, ale to chyba już przeszłość.
Obrazek

Na uwagę zasługuje spód komputerka - znajdziemy tam gniazdo dla dysku SSD m.2. Nie testowałem ale to chyba fajna opcja.
Obrazek

Już poprzednie wersje wymagały radiatora, nie inaczej jest z nowy, w końcu dużo potężniejszym układem. Radiator jest bardzo podobny do poprzednich, czyli VIM i VIM2 - podobny ale inny, więc musimy kupić nowy jeśli chcemy w miarę bezpiecznie pobawić się nową płytką.
Obrazek

Na plus natomiast trzeba zaliczyć wymiary i rozkład gniazd - zostały niezmienione, więc płytka prawie pasuje do obudowy dla VIM/VIM2.
Obrazek

Napisałem prawie, bo trochę się nie domyka, coś jest nieco wyższe i milimetra czy dwóch brakuje. Trochę szkoda, ale da się z tym żyć.
Obrazek

Czas na pierwsze uruchomienie. Zasilanie jak zwykle z USB-C, pobór prądu pewnie jeszcze większy niż dotychczas, więc porządny zasilacz to konieczność. Domyślnie na płytce znajdziemy system Android
Obrazek

Jest to najnowsza obecnie wersja, czyli Android 9 - to kolejny plus.
Obrazek

Niestety nie jestem miłośnikiem Androida, więc po krótkiej zabawie postanowiłem wypróbować Linuxa. Producent widać że spieszył się z premierą płytki, więc właściwie jest tylko Ubuntu (https://docs.khadas.com/vim3/FirmwareUbuntu.html).
Zostawiłem Androida na eMMC, do testowania użyłem karty microSD. Pierwsze uruchomienie i...
Obrazek

No właśnie, coś jednak nie działa. Przez pierwsze kilka sekund obraz jest poprawny, a później zmienia się na taki jak widać.
Obrazek

Problem jest chyba w sterowniku, w każdym razie pohamowałem odruchy zwrotne i spróbowałem wyświetlić film z YouTube-a. Tutaj też nie najlepiej - przy 1080p60 strasznie dużo klatek się gubi.
Obrazek

Dla porównania ten sam test z użyciem Raspberry Pi 4 - ten sam monitor, ten sam kabel HDMI (tylko z przejściówką)
Obrazek
Obrazek

Na tą chwilę to wszystko co udało mi się przetestować. Niestety VIM3 wygląda na nieco niedopracowany produkt - ale miejmy nadzieję, że producent dostarczy niedługo lepsze sterowniki i więcej obrazów systemu.

Jeszcze ostatnia rzecz, czyli odprowadzanie ciepła. Gdy urządzenie jest mało obciążone temperatura jest zbliżona do VIM/VIM2 i to duży plus. Ale jak oglądamy film, albo mocno obciążymy system, VIM3 ma te same wady co Raspberry 4, czyli grzeje się strasznie. Radiator robi dobrą robotę, ale praw fizyki się nie oszuka. Mocny procesor to i dużo ciepła.

Awatar użytkownika
l3n1n
Moderator

Re: VIM3 - pierwsze wrażenia

Post autor: l3n1n » 28 sie 2019, 17:21

No i skutecznie mnie zniechęciłeś do Khadasa III. A miałem na niego ochotę po szumie i reklamie jaką mu swego czasu zgotował kolega Miszczuk. W sumie chyba parę złotych zaoszczędziłem :). No chyba że coś się w tej materii z czasem zmieni.

Awatar użytkownika
elvis
Użytkownik

Re: VIM3 - pierwsze wrażenia

Post autor: elvis » 28 sie 2019, 18:56

Postanowiłem się nie poddawać i jeszcze dać szansę VIM3. Na stronie producenta znajdziemy odnośniki do następujących obrazów:
  • Android - jeśli to jest ten sam obraz, który był domyślnie nagrany to faktycznie działa
  • Ubuntu - poprzednio testowałem, sterowniki obrazu są do niczego
  • LibreELEC - zamiast obrazu jest informacja żeby szukać instrukcji na forum...
  • DualOS - tutaj nie ma nic
  • U-Boot - i tutaj też...
  • Third Party - tutaj znajdziemy długą liste... ale bez odnośników
Jednym z nielicznych odnośników był link do dystrybucji Manjaro ARM. Jest to beta, ale postanowiłem zaryzykować.
I okazało się, że działa dużo lepiej niż "oficjalny" system Ubuntu.
Obrazek
Nie działa WiFi, ale chociaż są kolory :)

Nie do końca umiem się w tym systemie poruszać, ale postanowiłem powtórzyć próby z odtwarzaniem filmów. I tutaj szok - wszystko działa pięknie i płynnie, właściwie bez gubienia klatek.

Obrazek

Wygląda więc na to że sam VIM3 nie jest taki zły, po prostu to nowe urządzenie, a producent na razie nie zadbał o wsparcie. Może to się zmieni później, wtedy warto będzie jeszcze raz popatrzeć na tą płytkę. Chociaż jej relacja jakości do ceny jest hmmmm... raczej słaba.

ODPOWIEDZ