ST-link v3 mini -- okiem żabola (tym kaprawym)

Nasze warsztaty i sprzęt w nich przydatny ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
SunRiver
Administrator
Kontakt:

ST-link v3 mini -- okiem żabola (tym kaprawym)

Post autor: SunRiver » 12 sie 2019, 22:24

Zatem zaszczycił mnie obecnością za sprawą Towarzysza Lenina , który opuszcza mauzoleum zwykle
gdy wyczuje nowości :P Za co mu słuszny salut i popiersie się należy :) St-linek v3 Mini ....

Obrazek

Obrazek

Mini to bym tego czegoś nie nazwał gdyż we własnym malutkim pudełku potrafi się skutecznie zgubić :P

Obrazek

Na zdjęciach widać też tajne masońskie symbole z loży stmowców ... w postaci 3ch pasków ||| do których się
nie przyznaje Towarzysz L3n1n więc zapewne wykonał je sam mistrz pakowania Hang Fu Lee_Nin i nigdy się
nie dowiemy w jakim celu zostały ów znaki wykonane ....

Wracając do rozmiaru to linek jest tak mały że obrazą i marnotrawstwem jest tak duże pudełko .... :)
raster wyprowadzeń też mało fortunny 14pinów w rastrze 1.27 , które na szczęście jest zgodne z ARM 10 pin :

Obrazek

ale i złącza krawędziowe ...

Obrazek

na których znajdziemy wyprowadzone wszystkie możliwe dostępne szyny, magistrale i sygnały ...

Obrazek

Ale co ważniejsze mozliwości ST-linki v3 znacznie przewyższają v2 ...
do dyspozycji mamy :

-- JTAG
-- SWD i podobno SWV
-- Virtual COM port (VCP) pędzący 15Mhz max
-- Możliwość programowania metodą Drag & Drop
-- oraz SPI, I2C, CAN, UART i GPIO ... rzekomo bo nie sprawdzałem ...

-- natomiast gdzieś się SWIM zagubił .... choć ... podejrzane jest złacze CN3 do którego opisu nie znalazłem a 4 piny podpadały by
właśnie pod SWIM .... choć może to być SWD od zastosowanego procka ... niestety schematu też niema ... :( a że układ jest na kulkach
to nie da się prześledzić do czego go podpięto...

Wygląda więc ciekawie , ale jak działa .... trzeba jeszcze poczekać bowiem brak adaptera
uniemożliwia sprawdzenie , ale już mam kilka pomysłów na adapterek umożliwiający użycie dobrodziejstw
dostępnych w wielkim jak na to maleństwo procesorku jakim jest STM32F723 pędzący do 214Mhz .....

Nie mniej tym opisem chciałem zaiste hołd złożyć (pruski) towarzyszowi L3n1nowi za zorganizowanie zamówienia grupowego,
wraz z jego dystrybucją lokalną.
.... z każdym bitem serca ....
💫SunDUINO
💦GitHUB
💦Google Drive
💦Sotton

Awatar użytkownika
SunRiver
Administrator
Kontakt:

Re: ST-link v3 mini -- okiem żabola (tym kaprawym)

Post autor: SunRiver » 12 sie 2019, 22:54

Tak zgłębiam informacje i się okazuje że Ów dodatki jak :

--- GPIO mogą być przydatne podczas debugowania gdyż można tam sobie przypisać i podłączyć diody led ,
informujące że jakaś funkcja właśnie się wykonuje to może być bardzo przydatne
--- Mosty zaś I2C, SPI, CAN, UART umożliwiają wgranie oprogramowania do układu przez te magistrale
pozwalając na np wyłączenie Jtaga co może poprawić bezpieczeństwo naszego produktu -- Ciekawe
--- Te nieszczęsne MIPI14 też pomyślano tak że mamy MIPI10 + dodatkowo VCP Com na jednym kablu (i 2 piny w zapasie)
to również poniekąd dobre rozwiązanie bo np w przypadku v2 potrzebny był zewnętrzny adapter na FTDI czy MCP, CP itd..

Oczywiście rozumiem iż mała wersja pozbawiona została złącza SWIM dla STM8 ze względu na rozmiar , jak piszą śpece z ST:

STLINK-V3MINI, which is so small that it can fit in the palm of a hand, making it a delight when developers must carry them while touring show floors or in the field. In many of these cases, developers lose the need for the SWIM interface or the port for extension cards, but the module’s size and the weight become critical factors. Hence, to have the ability to purchase a smaller, more cost-effective, and more pertinent system means scaling the STLINK-V3 architecture to better fit the wide range of engineers that use STM32 solutions.
no ok , ale przy tym małym rozmiarze te 4 piny mogły być na krawędzi bo a nóż komuś się przyda maluszek ze SWIM ?? No ale dobra niech będzie
że się mieści w dłoni (raczej gubi się na niej) i przez to jest zajebiście fajny :)

Tak więc reasumując samo usb szybsze bo teoretycznie teraz osiąga 480MBit/s znacznie wiec wymiana danych będzie szybsza
w porównaniu z 12MBit/s w v2 wiec i praca z v3 przyjemniejsza zwłaszcza z dużymi aplikacjami .... a co dalej ?? zobaczymy...
💫SunDUINO
💦GitHUB
💦Google Drive
💦Sotton

Awatar użytkownika
SunRiver
Administrator
Kontakt:

Post autor: SunRiver » 13 sie 2019, 20:27

Tak nie wytrzymałem ...
Postanowiłem zmodyfikować tasiemkę od ST-Linka ...

Obrazek

w tym celu rozpiąłem i przesunąłem jedno ze złącz 14pin tyn samym zyskując nieco przewodu do osadzenia BLS-ów

Obrazek

SWD powinno wystarczyć więc wyizolowałem 4 przewody

-- T_VCC
-- SWDIO
-- SWCLK
-- GND

następnie nawet wydrukowałem na dymiarce opisy do blsów i osadziłem

Obrazek

Obrazek

wyszło ładnie super cacy .... sprawdziłęm kilka razy czy niema zwarć czy nie pomyliłem czegoś ... wszystko gra. No to podłączyłem linka do USB i zaczął się instalować,

Zauważyłem że ów miniaturowa namiastka programatora się dość mocno zagrzała 
podczas instalacji , ale wykrywa prawidłowo VCP , MASS Storage i  ST-Linka  
no to oki podpinam do płytki z STM32 ... oczywiście znanej wam :)

Obrazek

wszystko ok no to ST-link tools i zonk ......

Obrazek

Linek dalej udaje piekarnik jest widziany przez oprogramowanie , ale sam nie rozpoznaje uC :( kilka kombinacji kablami ... NIC , bez zmian

poza tym że wyczuwalnie jest gorący choć w sumie nic nie robi ...
Nie udało się nawiązać połaczenia z układem , który na starym ST-link v2 działa bez pardonu

Na tą chwilę wiec porażka ..... jedynie VCP działa (odzywa się echo)
zaś SWD NIe , a sam linek mocno się grzeje ... wiec albo ma jakiś problem fabryczny
albo -- chyba nie stanie się ulubionym programatorem ...

Puki co uważam że STM spartoliło , sprzedają puki co nie przydatny produkt bo niema płytki z pasującym do mini kabelkiem , dodatkowo dosć się grzeje , co jest bez sensu
w układzie co nic nie robi puki co .... :(

Zawiodłem się jak na razie ....
💫SunDUINO
💦GitHUB
💦Google Drive
💦Sotton

Awatar użytkownika
SunRiver
Administrator
Kontakt:

Post autor: SunRiver » 13 sie 2019, 23:21

Nio i jest impas .... tak szelma mini ruszyła

Obrazek

Ale łatwo nie było ....
Okazuje się, że ma wadę jeszcze nie wiem czym spowodowaną ale fabryczną
na szpilkach złącza 14pin nie ma fizycznie obecnych sygnałów SWDIO i SWCLK
---- Nie dzieje się na tych pinach nic , ani oscyloskop , ani saleae nie uchwyciły najmniejszej zmiany stanu
---- Miernik definitywnie potwierdził iż miedzy pinami 4 i 6 złącza 14pin, a pinami 4 i 13 złącza krawędziowego po lewej stronie
nie istnieje połączenie , pozostałe piny mają połączenie z odpowiednikami na złączu krawędziowym co za tym idzie na taśmie
nie będzie u mnie działać ani SWD , ani JTAG ..... :(

jednakże po dolutowaniu pinów do bocznych złącz programator działa ... i rozpoznaje procki itd ...

Obrazek
 ! Wiadomość z: sunduino.pl

W kwestii kontrowersyjnego pinu GND Detect , nie musi być podłączony , ale można go wykorzystać
do wykrywania zasilania układu docelowego.
Tak więc , albo zimny lut , albo coś na pcb ew sprawdzić muszę te rezystory przy złączu taśmy 14pin
może tam jest jakiś problem że nie docierają na taśmę sygnały SWD :(

Jak więc widać w STM chyba chińczyki zaczynają sabotażować produkcję sprzętów firm amerykańskich w odwecie za sankcje
na firmach chińskich przez USA :P

Dobrze że się łatwo nie poddaję :P
💫SunDUINO
💦GitHUB
💦Google Drive
💦Sotton

kartezjusz
Użytkownik

Post autor: kartezjusz » 14 sie 2019, 15:51

Jak więc widać w STM chyba chińczyki zaczynają sabotażować produkcję sprzętów firm amerykańskich w odwecie za sankcje
na firmach chińskich przez USA :P
A czy przypadkiem STM nie jest molochem żabojacko-makaroniarskim ? czytaj francusko-włoskim. A jedynym punktem styku z USA jest notowanie spółki na New York Stock Exchange. :lol:

Awatar użytkownika
SunRiver
Administrator
Kontakt:

Post autor: SunRiver » 14 sie 2019, 17:47

Dużo amerykanów i ich firm używa stmów :P
wiec wiesz... sabotować można ... nasze st-linki v3 pochodzą z dostępnych na ichni rynek więc stąd taki wpis , ale kolega chyba
nie zrozumiał :) co miałem na myśli bo broń boshe żeby ST było ameryckie ... mielibyśmy podsłuchy trampka w każdym chipie :P

czasem trzeba patrzeć trochę szerzej a nie na adres firmy z którym akurat cytowane zdanie nie ma nic wspólnego , a raczej całokształt rynkowy
gdzie dane urządzenia są używane :)
💫SunDUINO
💦GitHUB
💦Google Drive
💦Sotton

ODPOWIEDZ