Orange Pi PC Plus oczami fana DIY

Nasze projekty zbudowane z użyciem mikrokontrolerów

Moderator: SunRiver

ODPOWIEDZ
kudzu
Użytkownik

Orange Pi PC Plus oczami fana DIY

Post autor: kudzu » 07 gru 2017, 0:46

Rozbieg...

Od dawna marzyłem o domowym, wszystko mogącym i wszystko mającym serwerze (to jest właśnie myślenie DIY).
Rozpocząłem od starego Thinkpada T22 z Debianem, który dzielnie służył za serwer druku i samby.
Po naturalnej śmierci serwera nabyłem coś mniej energochłonnego – terminal Wyse. Zaczęło mi jednak bardzo szybko brakować możliwości – urządzenie które działa i nie można przy nim grzebać szybko się nudzi. Sprzedałem.
Nastąpiła rewolucja, ponieważ trafiłem na Cubieboard. Pod kontrolą debianowego Armbiana działał chyba z rok. W międzyczasie, jak przystało na fana DIY doposażyłem ten SBC w płytę prototypową.
Obrazek
Niestety, zanim zdążyłem porządnie pogrzebać, Allwinner A10 wyzionął ducha.

Niech będzie OPi

I tu, w końcu, dochodzę do sedna – po długich poszukiwaniach zdecydowałem się na Orange Pi PC+ - komputer oparty na SoC Allwinner H3.
Obrazek
(zdjęcie pochodzi z kamami.pl)

Przekonał mnie fakt posiadania trzech hostów USB 2.0, a nie huba. Co to daje? Transfer. Może nie ma to znaczenia w moich obecnych zastosowaniach, ale zawsze jest potencjał. Zatem bez oporów wyposażyłem system w dodatkowy port GbE na USB 3.0 (taka fanaberia) oraz dysk SATA na przejściówce USB 3.0 (obecnie SSD). Całość zasiliłem z przetwornicy DC step-down, by w przyszłości móc łatwo wdrożyć backup na akumulatorach.
Obrazek Obrazek

Jaką satysfakcję może mieć miłośnik DIY z takiego mikrokomputera oprócz wystrugania obudowy?
Obrazek

Otóż Orange Pi PC+, obok standardowych portów, posiada GPIO w formie dwóch rzędów goldpinów (2x20) zgodnych z Raspberry Pi 2. Już w czasie oczekiwania na paczkę miałem 100 pomysłów na jego wykorzystanie.

Do tej pory, z pomocą wspomnianego Armbiana, udało mi się zrealizować następujące cele:
- domowy router (LAN i WLAN),
- serwer Subversion,
- serwer chmury ownCloud,
- serwer www,
- klient radia internetowego.

Odnajduję w Orange Pi PC+ pewne wady, które powielają się w większości SBC.
Najważniejsza, to rozmieszczenie portów – niestety chcąc wygodnie wykorzystać USB, Ethernet, HDMI, podczerwień i inne, trzeba ograniczyć rozmiar obudowy do minimum, ponieważ te elementy rozmieszczone są na każdej krawędzi. Dużo wygodniej byłoby, gdyby zagospodarowano jedynie dwa boki, nawet kosztem rozmiaru płyty.
Druga sprawa to problem z chłodzeniem procesora. O ileż wygodniejsze jest mocowanie radiatora, gdy w PCB przewidziano na to otwory...

Niestety nie mam wiedzy i umiejętności, aby pisać programy w C i z powodzeniem uruchamiać je na Linuksie. Trafiłem jednak przez przypadek na fajny wątek w Internecie.
Z jego pomocą uruchomiłem przepiękny wyświetlacz VFD sterowany portami ARMa! W końcu zaczęło się prawdziwe TWORZENIE! Nie ukrywam, że w 90% wykorzystałem skrypt Pythona, udostępniony przez autora wątku (nota bene rodaka, bo w kodzie pozostały jakieś polskie słowa). Zauważyłem jednak, że podstawowa wiedza zdobyta w C pozwala zrozumieć proste zagadnienia innego języka i modyfikować je na swoje potrzeby. W ten sposób uruchomiłem przesuwanie ekranu.

Plany?

Priorytetem jest skończenie obudowy.
Obrazek

Chciałbym zrezygnować z analogowego audio. Posiadam DAC i chętnie podłączyłbym do niego Orange Pi jako źródło dźwięku (radio, muzyka). Niestety do dyspozycji mam jedynie i2s. Planuję zatem zaprojektować i wykonać moduł w konwencji Raspberry Pi, na którym umieszczę transceiver, np. WM8805 i może jeszcze parę innych rzeczy, które wpadną mi do głowy.

Udało mi się też, dosłownie wczoraj, podłączyć do OPi moją stację pogodową na ATmega1284p. Może zdołam w przyszłości opracować wizualizację danych na stronie www.
Obrazek

Finisz

Powyższe jasno dowodzi, że moje doświadczenie z architekturą ARM jest marne. Okazuje się jednak, że mimo tego da się uzyskać ciekawe efekty niewielkim nakładem pracy. Umiejętność programowania ARMów otwiera zatem ogromne zasoby, dzięki którym można tworzyć cuda. Ja na razie będę szlifował AVRy, póki co rodzinę Xmega.

Awatar użytkownika
SunRiver
Administrator
Kontakt:

Re: Orange Pi PC Plus oczami fana DIY

Post autor: SunRiver » 07 gru 2017, 7:41

Całkiem przyjemna trumienka , jeszcze kubek świeżej i ciepłej krwi :) chyba się rozlała z góry :P)
Jestem ciekaw czy automatycznie podaje chusteczki ?? i zlicza ilośc w zasobniku ??
A tak poważnie ... xPi nie wydaje sie być dobrym rozwiązaniem ... lepszy byłby Odroid czy Cubie
Ale do odważnych swiat należy :) Gratulacje

P.S nie myślałeś o wsadzeniu do obudowy po jakimś Tunerze czy coś ??
.... z każdym bitem serca ....
💫www.sunduino.pl
💦Google+
💦Kanał Youtube

Awatar użytkownika
l3n1n
Użytkownik

Post autor: l3n1n » 07 gru 2017, 10:09

Projekt mi się podoba, tylko zawsze problem z obudową. Niestety chyba wszyscy się z tym borykamy :). Dobrze mieć drukarkę 3D :)

Awatar użytkownika
SunRiver
Administrator
Kontakt:

Post autor: SunRiver » 07 gru 2017, 11:04

l3n1n pisze:
07 gru 2017, 10:09
Niestety chyba wszyscy się z tym borykamy :)
Dobrze to ująłeś "chyba" :P
💫www.sunduino.pl
💦Google+
💦Kanał Youtube

Awatar użytkownika
xbary
Użytkownik

Post autor: xbary » 07 gru 2017, 11:31

Ale czy te oczy mogą kłamać :) ?

z zazdrością patrzę na dzisiejszą młodzież jakie fajne rzeczy robią ;) i te zacięcie...

Awatar użytkownika
l3n1n
Użytkownik

Post autor: l3n1n » 07 gru 2017, 12:25

SunRiver pisze:
07 gru 2017, 11:04
l3n1n pisze:
07 gru 2017, 10:09
Niestety chyba wszyscy się z tym borykamy :)
Dobrze to ująłeś "chyba" :P
No tak, ty akurat masz drukarkę 3d ;p

Awatar użytkownika
SunRiver
Administrator
Kontakt:

Post autor: SunRiver » 07 gru 2017, 13:44

ale nie potrzebuję jej do robienia obudów :P
większość robię ręcznie :) pisałem na stronie :P
💫www.sunduino.pl
💦Google+
💦Kanał Youtube

kudzu
Użytkownik

Post autor: kudzu » 07 gru 2017, 16:52

Heh, czepiacie się obudowy, a napisałem przecież, że doprowadzenie jej do porządku jest priorytetem. Cóż - będę musiał przyspieszyć prace.
SunRiver pisze:
07 gru 2017, 7:41
P.S nie myślałeś o wsadzeniu do obudowy po jakimś Tunerze czy coś ??
Kwestia gustu. Przechodziłem przez to i już mnie nie kręci. Poza tym do metalu trzeba mieć porządny warsztat, a ja w bloku tego nie mam.

Za to drewno obrabia się doskonale! Chustecznik jest odpakiem twórczości żony - wpadka materiałowa, dlatego mam takie trudności ze zdarciem starej farby.

Mojego DACa też wsadziłem chustecznika:

Obrazek
Obrazek

I co - źle wygląda? ;)

kudzu
Użytkownik

Post autor: kudzu » 07 gru 2017, 17:03

SunRiver pisze:
07 gru 2017, 7:41
A tak poważnie ... xPi nie wydaje sie być dobrym rozwiązaniem ... lepszy byłby Odroid czy Cubie
Możesz to rozwinąć?
Cubieboard (A10) miałem i pomijając, że się samoczynnie spalił, to miał ówczesnie bardzo, bardzo, bardzo cienkie wsparcie techniczne. Poza tym kolejne, mocniejsze wersje wydawały mi się bardzo drogie.
OPi PC+ ma GPIO w normalnym, ludzkim rastrze, porządne USB i kartę WLAN, dzięki czemu mogłem bez dodatków ruszyć z routerem wifi.
Dodam, bo to może być nieoczywiste, że nie używam tego w celach kinowych, więc GPU mi generalnie zwisa ;)

ODPOWIEDZ