Lutuj co się da

Nasze warsztaty i sprzęt w nich przydatny ...
Awatar użytkownika
SunRiver
Administrator
Kontakt:

Re: Lutuj co się da

Post autor: SunRiver » 15 wrz 2019, 13:47

Nic wielkiego się nie dzieje ...
- preheater jest konieczny żeby nie powstały naprężenia , grzeję płytę od zera do 280 - 300 st
- nic po drodze nie zmieniam dużo pasty do bga żeby podnieść temperaturę na kulkach
- następnie grzanie hotem z góry przy 460 st na dyszy kwadratowej
- dokłądanie pasty jak dzieś nawiała :P

jak scalak zaczyna się ruszać i pływać to podnoszę i zdejmuję
potem trzeba dokładnie oczyścić miejsce po scalaku , i z pasty
to się takim specjalnym grotem łopatką robi ...
myje ipa i sprawdzam czy niema pęknięć ścieżek i takie tam

-- nowy scalak jest prościej
-- stary jak robisz rebaliling trzeba zamocować w uchwycie i tak samo dokładnie wyczyścić z pozostałości kulek i pasty oraz dokłądnie umyć i odtłuścić
-- potem kładziesz sito i wysypujesz kulki podlewasz Rf-800 lub dajesz fluxa (ja go nie lubię bo strasznie syfi)
-- przygrzewasz kulki żeby złapały układ i sprawdzasz czy wszystkie siadły
-- jak nie powtarzasz
-- jak się trzymają i niema przesunięć i takic tam
-- ściągasz sito i masz gotowy układ do kladzenia

-- płytkę zalewasz rf800 lub cienką warstwą fluxa albo pasty bga
-- ustawiasz pozycjoner (taka rameczka) i obklejasz dookoła kaptonem
-- grzejesz płytę do 300 st i dogrzewasz hotem z góry
-- kładziesz układ i grzejesz go 350-400 st przez dyszę kwadratową podgrzewając od dołu

-- pod 5 min zaczynasz studzenie , podlewając rf-800 układ gdzy płyta już ma 30 -40 st można sprawdzić czy wszystko się udało czy układ
-- osiadł równo na płycie ...
-- gotowe składasz i odpalasz na testy ...

(czasem nie wyjdzie)

tak robiłem kiedyś teraz mam połautomat do bga wiec idzie szybciej a jedynie nadzoruję proces :P
.... z każdym bitem serca ....
💫SunDUINO
💦GitHUB
💦Google Drive
💦Sotton

Awatar użytkownika
procek87
Użytkownik

Post autor: procek87 » 15 wrz 2019, 14:58

Spróbowałem sobie na trupie ale bez prehatera samym hotem to na 350 stopniach chip nie chciał zejść pewnie 6 warstw płytki robi swoje i występuje zbyt duża pojemność cieplna przez co te ciepło gdzieś się rozprasza .

Co z termoparą stosujesz by widzieć jaka jest rzeczywista temperatura bo widzę na filmikach że stosują ludzie , czy wystarczy jeden taki czujnik blisko układu , przecież inna jest temperatura na wyświetlaczu a inna płytki w miejscu wylutu.

zorientowałem się że coś takiego może zaistnieć przy używania Zhaoxin 936DH gdy go dostałem ustawiłem temperaturę na grocie 350 stopni i miałem problem z wlutowaniem czegokolwiek dopiero ustawienie na max 470 dało fajne efekty, później zobaczyłem filmik, link do momentu testu temperatury nagrzewania:

https://youtu.be/ERAE2oFn5VE?t=493

na wyświetlaczu pokazuje inną temperaturę niż ta która jest faktycznie na grocie, można to sobie skalibrować ale nie mam termopary w przyrządzie, żeby to unaocznić może coś polecicie z multimetrów, to tego celu.

Awatar użytkownika
SunRiver
Administrator
Kontakt:

Post autor: SunRiver » 15 wrz 2019, 19:29

na automacie mam podgląd fizyczny z 4 punktów
a tak raczej na czuja robiłem :P
.... z każdym bitem serca ....
💫SunDUINO
💦GitHUB
💦Google Drive
💦Sotton

Awatar użytkownika
procek87
Użytkownik

Post autor: procek87 » 28 wrz 2019, 21:36

Pytam z Ciekawości bo nasunęło mi się pytanie może banał ale może mieć jakieś znaczenie szczególnie dla osób zaczynających, jestem ciekaw jak wy o taki grot dbacie? Jak pozbywacie się nadmiaru cyny na grocie ?

Obrazek

Zrzucacie strzepując do jakiegoś pojemnika ?
Macie szmatkę w którą wycieracie rozgrzany grot?
używacie namoczonej gąbki(czyścika)?

zauważyłem że gdy włożę taki grot ,na którym jest sporo cyny do druciaka do cyna skleja się z wiórami mosiężnymi i taki druciak też długo nie pożyje.

Obrazek

w jakiej kolejności wy sobie radzicie ?

Awatar użytkownika
l3n1n
Moderator

Post autor: l3n1n » 29 wrz 2019, 6:38

Nie wiem jakiego druciaka masz bo ja używam tylko druciaka i nic mi się nie klei. Inna sprawa że przeważnie używam bardzo cienkiej cyny 0.6 lub max 1.0 a jej ilości na grocie są znikome. Poza tym dbam o grot tylko w takim zakresie żeby mi cyna nie przeszkadzała w lutowaniu. Nie szoruję go po pracy pumeksem i nie używam mydła Dove do niego 😉. I mam taką propozycję byś poruszając kolejne zagadnienie zakładał nowy wątek bo w tym temacie zaczyna się robić Armagedon jakiś.

ODPOWIEDZ