Hands-On Linux Academy 2018 - drugie spotkanie

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
l3n1n
Moderator

Hands-On Linux Academy 2018 - drugie spotkanie

Post autor: l3n1n » 25 wrz 2018, 9:07

W dniu wczorajszym miałem po raz wtóry okazję uczestniczyć w spotkaniu zorganizowanym przez NXP, Soyter, Elhurt i SomLabs. Organizacją warsztatów pod względem zapisów zajmowało się Techdays.pl.
Gdy tylko ukazała się wzmianka o kolejnych warsztatach z VisionSom natychmiast się zapisałem. Jako że bardzo lubię zabawę z tą płytką nie mogłem pominąć tej imprezy. Byłem na zeszłorocznej edycji tych warsztatów i na nich właśnie zainteresowałem się tą płytką. Jednak w między czasie narodziło się sporo pytań na które szukałem odpowiedzi i miałem nadzieję znaleźć je właśnie na tym spotkaniu.
Jednak nie wszystko było takie kolorowe. Pomimo, że zarejestrowałem się jako jeden z pierwszych 23 sierpnia to 18 września otrzymałem informację, że jestem na liście rezerwowej bo brak już miejsc. Byłem tym mailem rozczarowany, jednak zdaję sobie sprawę, że na takie warsztaty największe szanse mają przedstawiciele dużych firm z branży elektronicznej a nie właściciel małej firmy. Jednak 20 września zadzwoniła do mnie mila pani z Techdays.pl z pytaniem czy jestem zainteresowany bo właśnie zwolniło się miejsce. Bardzo się ucieszyłem i oczywiście potwierdziłem swoje przybycie.
W dniu wczorajszym po przybyciu na miejsce zacząłem jednak patrzeć podejrzliwie na tą moją obecność bo były w sumie cztery szeregi biurek po osiem miejsc każdy, jednak pierwszy szereg miał tym miejsc dziewięć, przez co było ciut ciasno. Dlatego tez czując się po trosze winny siadłem właśnie w pierwszym rzędzie :).
Warsztaty zostały zorganizowane w Gdańsku w hotelu SCANDIC umiejscowionym praktycznie w centrum Gdańska, nieopodal dworca głównego.
Salka konferencyjna była bardzo przyjemna w odbiorze.

Obrazek

Na początku była rejestracja uczestników. Każdy otrzymał identyfikator oraz sprzęt w postaci przedstawianej już niejednokrotnie przeze mnie płytki VisionCB-STD wraz z VisionSOM-6ULL. Do tego było trochę akcesori w postaci żyroskopu, czujnika temperatury DS18B20, płytki z ośmioma diodami LED oraz modułu expandera GPIO z MCP23S08. Wszystkie te produkty to urządzenia KAMAMI:

https://kamami.pl/kamod-kamami/135566-k ... 23s08.html
https://kamami.pl/kamod-kamami/557724-k ... esults=111
https://kamami.pl/szukaj?controller=sea ... it_search=
https://kamami.pl/kamod-kamami/135566-k ... &results=2

Obrazek

Początek konferencji to krótkie przywitanie, omówienie spraw organizacyjnych, czyli gdzie można coś wypić i coś zjeść.
Następnie głos zabrał przedstawiciel firmy, która była współorganizatorem warsztatów - Elhurt. Firma zajmuje się ciekawymi sprawami, jednak pan, który o tym miał mówić wyglądał jak by postawiono go tam za karę. Ani entuzjazmu ani chęci w nim nie było żeby przekonać kogokolwiek, że to o czym nam mówi jest warte uwagi. No ale cóż, nie trwało to długo więc dało się przeżyć. Kolejną osobą, która zabrała głos był pan Piotr Zbysiński, przedstawiciel firmy SomLabs. I tu można było usłyszeć już fachowca ze zdolnościami marketingowymi :). Pan Piotr w bardzo ciekawy sposób opowiadał o korporacji BTC w której znajduje się m.in firma SomLabs, o planach na bliską i dalszą przyszłość. Przemówienie ani nie za krótkie, ani nie za długie, a ciekawe i konkretne.
No i teraz przyszedł czas na właściwe warsztaty. Prowadził je ten sam pan, który był w zeszłym roku, pan Łukasz Skalski, auto książki Linux podstawy - aplikacje dla systemów embedded.
W ubiegłym roku miałem do niego zastrzeżenia jeżeli chodzi o prowadzenie tych warsztatów. W tym roku wyglądało to o wiele lepiej. Pan Łukasz nabrał wprawy i doświadczenia w prowadzeniu tych zajęć. Potrafił zainteresować tym co mówi. Jedyna wada do szybkość :). Niestety ze względu na ilość materiału i ograniczony czas "lecieliśmy" z materiałem z prędkością światła.
I o ile spora część materiału pokrywała się z zeszłorocznym o tyle nowinki oraz głębsze omówienie niektórych kwestii pomogło mi znaleźć odpowiedzi, których szukałem.
Istotną kwestią z nowinek było omówienie obsługi 1-wire. Trzeba przyznać, że po tych warsztatach nabrałem jeszcze większej chęci na zabawę z VisionSOM.

Obrazek

Jeszcze informacja o dodatkowych atrakcjach: w przerwach serwowano kawę, herbatę, napoje, ciasteczka i przekąski. Był też obiad, może nie wykwintny ale smaczny i urozmaicony rozmowami. Siedziałem przy stole z panem Skalskim i udało nam się porozmawiać między innymi o naszym forum i o tym, że czytał moje brednie na temat VisionSom :).
Krótko podsumowując: z tegorocznej edycji Hands-On Linux Academy jestem o wiele bardziej zadowolony niż z poprzedniej. Poza zdobytą wiedzą nie udało mi się z tych warsztatów zbyt dużo wynieść bo ochrona hotelowa pilnowała :).
Jednak polecam wam takie imprezy bo można się wiele nauczyć i poznać sporo nowinek. Polecam wam też płytkę SomLabsa bo jest naprawdę warta grzechu.

Obrazek

Awatar użytkownika
SunRiver
Administrator
Kontakt:

Re: Hands-On Linux Academy 2018 - drugie spotkanie

Post autor: SunRiver » 25 wrz 2018, 10:36

No super , szkoda ze niestety nic sie w opolu nie dzieje takiego :( przez co rzadko sie udaje wybrać na takie imprezy ,
ale dobrze że są nasi i mają oko na to i owo :) Gratulacje Lenin i wiedzy i ... uniknięcia hotelowej ochrony :P
.... z każdym bitem serca ....
💫SunDUINO
💦GitHUB
💦Google Drive
💦Sotton

ODPOWIEDZ