I2C / SPI na UARCIE ??

Czyli mętliki które spędzają sen z oczu .... a więc głębokie podstawy elektroniki analogowej i cyfrowej , od Tranzystora do bramek CMOS
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
SunRiver
Administrator
Kontakt:

I2C / SPI na UARCIE ??

Post autor: SunRiver » 04 lis 2018, 16:04

Tak czasem może być dla nas przydatne takie rozwiązanie , niemniej jest stosunkowo kłopotliwe
Musimy wziąć jakiegoś mikroprocka , napisać program zaimplementować jakiś sposób komunikacji
by z naszego I2C / SPI odczytać jakieś konkretne informacje i/lub do takiego urządzenia coś wysłać.

Oczywiście rozwiązań jest wiele , ale w tym wypadku mam na myśli czysto sprzętowe w postaci małego
acz sprytnego układziku jakim jest niewątpliwie produkt NXP czyli SC16IS750

Obrazek

Moduł sam w sobie niewielki bo raptem niecałe 24x27mm wyposażony w 2 rzędy goldpinów po 11 z obu stron płytki,
w typowym rastrze 2,54mm. Sam w sobie wykonany schludnie i wyważony przez firmę SoliDDigi zresztą sami zobaczcie:

Obrazek

Obrazek

Zawarty na module układzik NXP SC16IS750 stanowi gotowy pomost między UARTEM , a SPI/I2C co ciekawe posiada 64bajtowy uart I wbudowany 64 bitowy bufor FIFIO , wbudowaną obsługę IRDA i może pracować jako I2C bus lub SPI Slave. Zaś jedno kanałowy UART zapewnia 5Mbit/s transmisji danych. Ponadto całość charakteryzuje się niskim poborem energii co może być znaczące w układach zasilanych bateryjnie. Nie bez znaczenia jest też fakt iż 16IS750 jest kompatybilny z 16C450, ale w odróżnieniu do poprzednika oferuje wiele zaawansowanych funkcji jak:

- automatyczna sprzętowa i programowa kontrola przepływu
- automatyczne wsparcie dla RS-485
- programowy reset pozwalający na zresetowanie UARTU w każdej chwili niezależnie
sprzętowego resetu.

Szczegóły oczywiście w nocie układu TUTAJ

Na tą chwilę nie mam pomysłu na ów moduł, ale niejako się odnalazł w podręcznym zlewie i wydaje się być ciekawą alternatywą dla wielu rozwiązań dlatego postanowiłem go wam przedstawić .
.... z każdym bitem serca ....
💫SunDUINO
💦GitHUB
💦Google Drive
💦Sotton

Awatar użytkownika
es2
Nowy
Kontakt:

Re: I2C / SPI na UARCIE ??

Post autor: es2 » 08 gru 2018, 15:20

Niestety cena tego układu jest ok 2 razy wyższa niż uC, który zrealizuje to samo zadanie a "kosmiczna" gdy w projekcie wybierze się uC z większą liczbą UART.
No i tytuł wprowadza błąd "I2C / SPI na UARCIE" sugerując, ze jest to konwerter z IDC/SPI na UART a jest dokładnie odwrotnie.
- uC: ARM, AVR, Z8, PIC, 8051 / CPU: MC680x0, Z-80, 6502
- CPLD, FPGA, GAL
- GSM, ISDN, ETH, USB, RS232C/485/422
- C, ASM, CUPL, PHP

http://er-mik.prv.pl/projekty_avt.php * http://er-mik.prv.pl/ * http://kolejki.prv.pl/

Awatar użytkownika
SunRiver
Administrator
Kontakt:

Re: I2C / SPI na UARCIE ??

Post autor: SunRiver » 08 gru 2018, 16:19

dlaczego wprowadza w błąd ??
przecież stoi jak byk w nocie UART z interfejsem I2C / SPI wiec mamy I2C i SPI na UARCIE
co zresztą jest sprawdzone - gadałem z urządzeniami I2C przez UARTA w kompie ...

czy drogi ... nie zaglądam nikomu do kieszeni i takie podejście mnie drażni
może taniej będzie zrobić to na przekaźnikach zamiast procka ??

Pokazałem że jest i takie rozwiązanie , a nie debatuje nad tematem jak i na czym taniej to zrobić , bo nie o to chodzi.
może dla kolegi jest użycie drogie wiec sobie zrobi na procku ... podobnie jak z mitologią debouce , zaoszczedzi kolega
parę groszy na kondku i rezystorze grzebiąc w kodzie ... ... a ja postawię drogiego za drogiego maxa :)

tak wiec proszę nie roztrząsać cenowych aspektów ... bo nie tędy droga ,
nie jesteśmy na elektrodzie czy innych geków i nas ten problem cenowy nie interesuje ,
ważna jest informacja ze jest takie również rozwiązanie sprzętowe i ktoś może z tego skorzystać.

Za chwilę się pewnie kolega uniesie i będzie jadował...
.... z każdym bitem serca ....
💫SunDUINO
💦GitHUB
💦Google Drive
💦Sotton

ODPOWIEDZ