Zapomniałem napisać o jeszcze jednej ważnej rzeczy odnośnie pierwszego uruchomienia. Układ jest szybki, a może i bardzo szybki, w końcu dwa rdzenie pracujące na 400 MHz to niemało. Okazuje się że również apetyt na prąd jest odpowiedni - moduł z wgranym micropythonem, bez podłączania lcd i innych modułów pobiera ok. 120mA...
Ale jak już wspominałem czas uruchomić cokolwiek ciekawszego niż martwy zaskroniec, o przepraszam mały pyton.
Tutaj znowu pojawia się problem braku dokumentacji, ale udało mi się odszukać dwa repozytoria z ciekawymi materiałami.
Pierwsze wspierane bardziej ogólne:
https://github.com/kendryte oraz drugie, związane bardziej z modułem sipeed:
https://github.com/sipeed
W repozytorium sipeed znajdziemy implementację micropythona:
https://github.com/sipeed/MaixPy oraz dokumentację do niej:
https://maixpy.sipeed.com/en/ Natomiast kendryte oferuje OpenMV:
https://github.com/kendryte/kendryte-openmv - oczywiście jeśli ktoś lubi tak dziwne projekty.
Chcąc programować w języku C przyda się jednak kompilator, a właściwie cały toolchain. Obiecująco wygląda repozytorium:
https://github.com/kendryte/kendryte-gnu-toolchain . Używam Ubuntu 16.04.5 LTS i kompilacja toolchaina przebiega bez problemu. Niestety jego użycie zwraca błędy:

Próbowałem kilka razy, ale na razie bez sukcesu. Na szczęście RiscV staje się coraz popularniejszy i można pobrać gotowy toolchain. Ja używam wersji 7.2.0 pobranej ze strony SiFive - ta wersja dla odmiany działa poprawnie.
Przykładowe programy znajdziemy w repozytorium:
https://github.com/sipeed/LicheeDan_K210_examples - nie są jakieś szczególnie interesujące, ale od czegoś trzeba zacząć.
Jak chodzi o wgrywanie programów, to dostępny jest skrypt pythona:
https://github.com/sipeed/kflash.py - wystarczy uruchomić i można programować K210 podobnie jak ESP32 używając IDF. Trochę szkoda, że nie ma odpowiednika monitora, ale może kiedyś powstanie.
Przykłady działają, może poza face_detect - tzn. wykrywanie twarzy też działa, tylko podczas kompilacji są błędy. Ale można wgrać gotową binarkę i zobaczyć jak fajnie działa K210. Tutaj faktycznie widać różnicę - wynalazki w rodzaju OpenMV na stm32 chowają sie daleko, daleko. Martwi tylko trochę pobór prądu - 250mA to raczej sporo.
Na obecną chwilę do układu K210 jest jeszcze bardzo mało dokumentacji w języku angielskim. Zostaje więc czytanie kodu, w szczególności SDK:
https://github.com/sipeed/kendryte-standalone-sdk oraz domyślanie się co zawiera dokumentacja. Na początku do ESP32 również nie było najlepiej, więc przed miłośnikami K210 jeszcze wiele do zrobienia. Sam układ wydaje się bardzo ciekawy i chyba wreszcie oferujący coś nowego w prównaniu z ESP. Szkoda tylko że trzeba opanować nowy język i to nie programowania
