Szukanie...

To ściśle tajne i tajemnicze miejsce z którego wyłania się mroczna postać
Wchodzący robią to na własne ryzyko. Prosimy zachować Ciszę i nie karmić
-- Xbary jest strasznie wybredny
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
xbary
Użytkownik

Szukanie...

Post autor: xbary » 18 paź 2017, 0:04

Chciałem się podzielić ciekawym odkryciem (Ameryki).
Dawniej kiedy się chciało nauczyć programować, albo znaleźć jakieś kilka funkcji w Pascalu albo Assemblerze trzeba było cierpliwie odczekać na kolejny numer gazety Bajtek czy PCKurier i podobne. Tam autorzy zamieszczali kompletne kody źródłowe programów z których można było się wiele nauczyć, sam się nauczyłem assemblera na C64 z jednego artykułu gazety C&A. Nie pamiętam już co to było, ale kod z którego udało mi się wywnioskować zasadę działania języka maszynowego został mi w głowie.

LDA #$01
LDX #$FF
lop:
STA $0400,X
DEX
BNE lop

Wiedziałem tylko że program ma wyświetlić 255 liter A od lewego górnego narożnika ekranu (tekstowego) oraz to że ekran zaczynał się pod adresem $0400, a literka 'A' jest pod #$01, i $FF to właśnie te 255.

To było w 1992 roku.

A dziś jak szukamy przykładowego kodu, czy biblioteki ?
no właśnie - może google - oczywiście :) tylko z ogólnymi wyszukiwarkami jest niestety tak że odpowiedź na szukaną frazę jest tak obszerna że nieraz nie jesteśmy w stanie znaleźć interesującego nas rozwiązania...

Moim odkryciem jest GITHUB.

W sumie żadne odkrycie, taki tylko system zarządzania kodem :) ale
no właśnie

https://github.com/

Na stronie od samej góry mamy wyszukiwarkę i tam wystarczy wpisać kawałek kodu, czy słowo kluczowe a zobaczycie ile przykładowych kodów, kompletnych projektów z całymi zestawami bibliotek w różnych językach się ukaże. Oczywiście w tym miejscu nie namawiam do kopiowania w ciemno tego co się tam wynajdzie, ale np. w dziedzinie elektroniki cyfrowej bardzo często chcąc uruchomić urządzenie podłączone do naszego uC trzeba odpowiednio porozmawiać w części inicjalizacyjnej z urządzeniem aby chciało współpracować :) w tym przypadku zawsze można to zrobić na podstawie dokumentacji urządzenia ale koniec końców i tak procedura inicjacyjna będzie wyglądać tak samo jak u Ivana czy Bruca Lee z Afryki... po prostu oszczędzamy swój czas i używamy procedury sprawdzonej do zainicjowania urządzenia. Podobnie jest z nauka w ogóle programowania, warto pooglądać kody kogoś co i jak ktoś rozwiązał...

i ciekawostka, kiedyś z autorem artykułu za pomocą gazety nie porozmawiamy, a w GITHUB jest możliwość uruchomienia czata zwanego GITTERem :) i tam nawet wyjaśnić problem na szybko.

To tak słowem wstępu,
Później postaram się podać kilka przykładów GITHUBowych wykopalisk - takich prawdziwych kopalni kodu.

Pozdrawiam
XBary

Awatar użytkownika
xbary
Użytkownik

Re: Szukanie...

Post autor: xbary » 20 lis 2017, 21:07

Szukane i wyszukane:

https://github.com/vshymanskyy/TinyGSM/

Już z rok dobry temu szukałem czegoś gotowego do tanich modułów GSM m590. Wtedy jeszcze było kiepsko, skazani byliśmy na macanie modułu bezpośrednio komendami AT i interpretacją tego co do nas powiedział. Szukałem i nie znalazłem nic takiego ciekawego wtedy, tylko tego libsa postanowiłem sobie przyczepić do GITHUB Desktop, na zaś. :) Aż tu któregoś dnia patrzę, projekt żyje. Autor cały czas coś nowego dostawia i byłem miło zaskoczony jak zobaczyłem listę obsługiwanych modułów a między innymi ten m590. Dlatego już niedługo pewnie skorzystam z niej.

Polecam

ps. od razu przypomnę że warto zajrzeć w repozytoria autora i to co jeszcze udostępnia, czasem można trafić na niezłe kwiatki :)

Awatar użytkownika
l3n1n
Moderator

Post autor: l3n1n » 21 lis 2017, 8:10

Dzięki xbary za podzielenie się tym linkiem. Faktycznie kopalnia której eksploracja wypełni długie zimowe wieczory :).
BTW. Mógłbyś opisać twoje boje z tym eespekiem (jakieś kody, zdjęcia projektu, idea...). Myślę że wyszła by niezła epopeja. No może nowela :)

Awatar użytkownika
xbary
Użytkownik

Post autor: xbary » 25 lis 2017, 11:45

Będzie na pewno, na razie płytka jeszcze nie zlutowana, a i soft jeszcze nie doprowadzony do ładu i składu, będzie fajny programator do ESPa(na ftdi).
Na razie wszystko pod górkę.

Awatar użytkownika
xbary
Użytkownik

Post autor: xbary » 17 paź 2018, 11:11

Szukane i znalezione:

https://github.com/siara-cc/esp32_arduino_sqlite3_lib

Pewien ktoś o pseudonimie Siara popełnił przeportowanie biblioteki SQLite na ESP32...
Jeszcze nie sprawdzałem ale widać że projekt żyje i temat chwytliwy.

Awatar użytkownika
xbary
Użytkownik

Post autor: xbary » 07 sty 2019, 21:40

https://github.com/stm32duino

Tutaj niekwestionowane królestwo STM32, znajdziemy chyba tam wszystko. Oczywiście z tego co widać projekt żyje i tak tym sposobem mamy arduino na STM8 a nawet STM32F7. Jeszcze nie zainstalowałem i sprawdziłem ale widać że solidnie prowadzony jest ten kącik.

ODPOWIEDZ