RTC BACKUP on VisionSOM - part 1

SBC na iMX6 ....
https://somlabs.com/
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
SunRiver
Administrator
Kontakt:

RTC BACKUP on VisionSOM - part 1

Post autor: SunRiver » 09 lis 2018, 0:11

SomLABS nie rozpieszcza , nawet coś takiego banalnego , jak gniazdko dla
bateryjki pastylkowej -- NIEMA ... a gdzie jak GDZIE w embeded to często poważna sprawa
tak więc co zrobić ...

Obrazek

tak .... no mamy cały czas UTC w obcej strefie czasowej ...
czas to zmienić ... a mamy 2 wyjścia ...

1. Dorobić na wszelki wypadek bateryjkę <przyda się podczas zaniku prądu lub internetu >

Tu sprawa prosta .. fakt na tak wielkiej płytce jaką jest VisionCB-STD gdzie świeci pustkami a przecież to podstawowy
sprzęt do pracy z VisionSOM, aż wstyd że niema choćby miejsca na zamontowanie samemu gniazda czy to dla
CR16xx czy 20xx. Nawet na dolnej części płytki ...
No ale specjaliści nie pomyśleli ... ani w 1.4 ani 2.0 może w v.5.0 będzie jako opcja :)
Na szczęście jednak dano schematy gdzie możemy odnaleźć fragment nas interesujący :

Obrazek

Widać tu ładnie 2 TestPoiny opisane jako TP403 (COIN+) i TP404 (COIN-) to musi być to ..
są podpięte do pinów VDD_COIN-3V i VDD-SNVS-IN, a ich lokalizacja na pcb jest widoczna poniżej !!

Obrazek

Nie miałem pod ręką koszyka na CRkę który by mi pasował w ten rozstaw pinów , ale za to miałem bateryjkę
Panasonic CR-2032/STE taką w rękawie i z kabelkami,

Obrazek

więc je przyciąłem i podlutowałem się do TEST POINTÓW.
(+) do TP403 , a (-) do TP404 i ładnie pasuje :)

Obrazek

i teraz nawet jak nie mam sieci podłączonej mam zawsze dobrze działające RTC
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

2. Użyć NTP do synchronizacji po włączeniu

ale to opisze później ... a może kto inny ??
.... z każdym bitem serca ....
💫SunDUINO
💦Google+
💦Kanał Youtube
💦Sotton

Awatar użytkownika
xbary
Użytkownik

Re: RTC BACKUP on VisionSOM

Post autor: xbary » 09 lis 2018, 0:22

Rzeczywiście brak porządnego zegarka, to aż dziwne. W modnym IOTi mieć czas w swoim uC to podstawa.

Akurat (tak chyba powinno być) linux powinien sam czas ściągnąć po nawiązaniu połączenia internetowego.

Mnie by bardziej interesowało jak synchronizować w miarę dokładnie zegarki kilku urządzeń, np. z dokładnością do dziesiętnych sekundy, tak aby urządzenia (uC) monitorujące (coś) z jakąś częstotliwością mogły odnotowywać zdarzenia w takim samym czasie...

Awatar użytkownika
l3n1n
Moderator

Post autor: l3n1n » 09 lis 2018, 6:21

Sun, widzę że punktujesz równo SomLabsa, ale widzę też, że pomimo mankamentów płytka przypadła ci do gustu bo poświęcasz jej sporo czasu. Brawo za wytrwałość no i dzięki za interesujący pomysł. Jestem ciekawy czy znajdzie się koszyk na baterię którego rozstaw byłby zgodny z punktami do testowania.

Awatar użytkownika
SunRiver
Administrator
Kontakt:

Post autor: SunRiver » 09 lis 2018, 15:39

1. ;;;;;; ;:.; ;:::::.                                                                                        
  2. ;;;;;; ;:.: ::::::.                                                                                        
  3. ;;;;;; ;:.: :::;::.       .::::.                   ,,.        ,,`                                          
  4. ;;;             ::.      :::..:::                  :::       `::`                      `:                  
  5. ;;; ''''''''''' ::.     ::`     ::                 :::.      :::..,                    `'                  
  6. ;;; ''''''''''' ::.     :,       `                 ::,:     `:`:`;'                    `'                  
  7.    '''''''''''         :,              :::::`     ,: :.    :: :`;'                    `'                  
  8. ;;; ''''''''''' ;;.     ::             ::   ,:`    :: ,:    :` :`;'                    `'                  
  9. ;;; ''''''''''' ;;,     .::`          ::     ,:    ::  :.  ::  :`;'         `''''''    `' '''''     ,'''''
  10.     '''''''''''          `::::,`      :`      :`   ::  ,:  :`  :`;'         ',    ':   `''`   ''   `'    ''
  11. ;;; ''''''''''' ;;,         .::::     :       :.   ::   :.::   :`;'               ;'   `'     `'   ;'      
  12. ``` ''''''''''' ```            `::   `:       :,   ::   ,::`   :`;'               ,'   `'      '`  :'      
  13. ''' ' `'''''''' ;;,             `:,  `:       :,   ::    ::    :`;'           ,'''''   `'      ',   ''`    
  14. ''' '  '''''''' ;;,              ::   :       :.   ::    .     :`;'         :''.  ,'   `'      ':    ''''`
  15. ''' ''''''''''' ;;,     .        ::   :`      :`   ::          :`;'         '`    ,'   `'      ',       ;':
  16. '''`           `;;,     ::      `:`   ::     ,:    ::          :`;'        .'     ,'   `'      '`        .'
  17. '''''; ;;.; ;;;;;;,     `::.` `,::    `::   ,:.    ::          :`;'        .'     ''   `'     `'         `'
  18. '''''' ';.; ;;;;;;,       ::::::.       :::::`     ,:          :`;'         '`   ':'   `''`  `';   ''    ''
  19.                                                                  ;''''''''  ;'''' ,'   `'`'''''     ''''''
  20.  
  21.  
No wiesz ... Sprzęt nie jest zły ... ale mogło by być lepiej ... niechce testować go na tle cenowo podobnych rozwiązań , które sa o niebo lepiej wyposażone i wydajniejsze ... bo i nie o to chodzi ..

Co do gniazda to pasuje koszyk SMD dla CR1620
💫SunDUINO
💦Google+
💦Kanał Youtube
💦Sotton

Awatar użytkownika
SunRiver
Administrator
Kontakt:

Re: RTC BACKUP on VisionSOM - part 1

Post autor: SunRiver » 10 lis 2018, 15:19

lista bateryjek ....
może wam się będzie chciało :P

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Baterie SMD
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Najlepsze właśnie te typy mi się wydają ... ze względu na to że rozstaw pinów TP403 i TP404 to 11mm więc najprościej
wpasować tam właśnie takie bateryjki :)

CR1220/HFN Panasonic

Obrazek

Seiko XH414HG

Obrazek
powinna pasować ...

XH414HG-II06E Seiko

Obrazek

Oczywiście seria ML621 powinna tez pasować łącznie z holderem ...
Lub jak ja podlutować bateryjki na przewodach lub na przewodzie zapodać dobie holder.
Ważne żeby wam pasowało i dobrze podtrzymywało czas .. w razie braku neta lub zasilania
💫SunDUINO
💦Google+
💦Kanał Youtube
💦Sotton

ODPOWIEDZ