RTC BACKUP on VisionSOMC - part 2

SBC na iMX6 ....
https://somlabs.com/
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
SunRiver
Administrator
Kontakt:

RTC BACKUP on VisionSOMC - part 2

Post autor: SunRiver » 09 lis 2018, 22:17

Skoro to czytacie znaczy bateryjka na pokładzie zamontowana , czy to
taki Panasonic czy CR1620 ale jest :) co u mnie jak pamiętacie wygląda tak :

Obrazek

I wszystko ładnie działa i czas jest backupowany ... ale no właśnie jak wspomniałem poprzednio musimy nad tym jakoś zapanować
i poustawiać ... no to zaczynamy ...

(choć nie wiem czy słusznie -- bo starzy Linuxiarze mnie pewnie wyśmieją że piszę o takich
bzdetach , przecież każdy to umie i wie jak zrobić ... -- ale przypomnę nie patrzę na linuxa okiem wielkiego PC-ta z procem I120
na pokładzie i 500 GB ramu , 3TB na SSD .... a tylko i wyłącznie przez pryzmat maleńkich SBC ... więc skupcie się panowie ...
Wielcy... nie mamy wielkiej mocy i wysokich parametrów i chcemy coś zrobić a dla wielu userów SBC Linux to nowość )

Zatem trochę sobie ponarzekałem i po marudziłem teraz możemy się brać do pracy ...
Na początek trochę takich podstawowych informacji ... i komend, które się nam mogą przydać:

Wszystkie operacje wykonuję na koncie root , jak jesteście na zwykłym koncie może być konieczne użycie
komendy sudo.

Podstawowym poleceniem do wyświetlenia daty i czasu jest :

# date
Fri Nov 9 20:51:49 UTC 2018

Oczywiście nam jest potrzebna strefa czasowa nasza polska ... bo obca nam zwyczajnie szkodzi :)
do tego celu służy polecenie timedatectl ale najpierw sprawdźmy czy jest dostępna nasza
strefa czasowa :

# timedatectl list-timezones

Teraz co istotne żeby znaleźć nasza strefę czasową używamy klawiszy:

[ spacja ] -- przewija w dół
[ b ] -- przewija w górę
[ q ] -- wyjście z listy

nasza to Europe/Warsaw

Obrazek

zatem czas wybrać i ustawić naszą strefę czasową ... a czynimy to poleceniem :

timedatectl set-timezone Europe/Warsaw

i wpisujemy ponownie polecenie date:

Fri Nov 9 20:52:23 CET 2018

Nio to pozostaje nam tylko sprawdzić usługi ntp i ustawić czas i datę ręcznie lub zsynchronizować ....
Najpierw sprawdźmy usługi ntp:

# systemctl status ntp
powinniśmy uzyskać taki efekt ... w odpowiedzi

Obrazek

Jeśli tak jest wszystko jest dobrze ... jeśli nie trzeba doinstalować ntp co wykonujemy poleceniem

# apt-get install ntp

jeśli widzicie to co ja na screenie wyżej oznacza to że ntp pracuje możemy zatem sprawdzić szczegóły, w tym celu wpisujemy:

# ntpq -p

w efekcie działania otrzymamy:

Obrazek

tu wspomnę że narzędzie ntpq wyświetla wiele urzytecznych danych a w tym wypadku za pomocą parametru -p
wyświetliliśmy informacje o serwerach NTP.

Na koniec wpisujemy :
# reboot

Po ponownym uruchomieniu systemu w celu sprawdzenia
wpisujemy po zalogowaniu się :

# timedatectl

Obrazek

Jak widać wszystko działa prawidłowo , a my mamy podtrzymywany zegar i synchronizowany z NTP
.... z każdym bitem serca ....
💫SunDUINO
💦Google+
💦Kanał Youtube
💦Sotton

Awatar użytkownika
l3n1n
Moderator

Re: RTC BACKUP on VisionSOMC - part 2

Post autor: l3n1n » 09 lis 2018, 22:52

No i kolejna porcja przydatnych informacji. Fajne rzeczy. Jak sobie przypomnimy mirkowy moduł fifirifi to tez używał synchronizacji czasu. Tyle że tu mamy system z mnóstwem możliwości a nie tylko moduł. Widać jak wiele różnych projektów można wykonać na VisionSom.

ODPOWIEDZ