Vision SOM czy BeagleBone Black ?

SBC na iMX6 ....
https://somlabs.com/
ODPOWIEDZ
kartezjusz
Nowy

Vision SOM czy BeagleBone Black ?

Post autor: kartezjusz » 22 lis 2018, 13:42

Dzień Dobry

Mam pytanie do grona Szanownych Forumowiczów. Chciałbym zacząć przygodę z Linuxem za pomocą "komputera jednopłytowego". Na początku moje zabawy będę skupiał na poznaniu Node.JS i komunikacji sprzętowej I2C, SPI, UART (z poziomu Node.JS) z modułami opartymi o mikrokontrolery. Zastanawiam się nad wyborem pomiędzy naszym rodzimym Vision SOM i płytką BeagleBone Black rev C https://kamami.pl/beaglebone/232668-bea ... -revc.html. Odnośnie VisionSOM moje obawy dotyczą głównie braku wsparcia, które dopiero się rodzi w szczególności na tym forum :) W przypadku BeagleBone jakieś wsparcie jest i nawet społeczność istnieje ,ale jest to już leciwa konstrukcja i mam wrażenie , że jakby odchodziła powoli w niebyt .
Czy ktoś z Szanownych Forumowiczów, miałby jakieś zdanie na temat wyboru VisionSOM czy Beagle Bone Black.??

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
l3n1n
Moderator

Re: Vision SOM czy BeagleBone Black ?

Post autor: l3n1n » 22 lis 2018, 14:01

Jak byś pytał o Pine czy Khadasa czy nawet RPi vs. VisionSom to bym udzielił ci odpowiedzi :). Natomiast ten BB jest mi bliżej nie znany, więc nic nie powiem. Z drugiej strony, patrząc na ilość informacji na naszym forum warto chyba rozpocząć zabawę od SomLabsa. Ale to moja subiektywna ocena. Tym bardziej subiektywna, że bardzo lubię tą płytkę pomimo jej braków i niedociągnięć.

Awatar użytkownika
squeez
Użytkownik

Post autor: squeez » 22 lis 2018, 15:47

Ja na twoim miejscu jak bym miał rozpoczynać to bym wytarował z czegoś co jest popularne ma dużą społeczność i dojrzałe środowisko.
Bo w takim przypadku będziesz mógł się skupić na tym co chcesz poznać a nie na całej otoczce żeby sklecić do kupy i "wynajdować koła od nowa" że tak to ujmę.

W dojrzałych platformach nie ma problemu z systemem, repozytoriami i przede wszystkim z wsparciem.

Takie moje zdanie.

kartezjusz
Nowy

Post autor: kartezjusz » 22 lis 2018, 19:32

Głos rozsądku squeez-a i głos serca I3n1n :) Żeby nie pozostać dalej w dylemacie zrobię tak, że w pierwszej kolejności pójdę za głosem serca :)(tym bardziej ,że tak w każdej bajce zalecają) czyli poczekam na promocję w kamami na Vision SOM , idą święta więc może jakaś się pojawi tym bardziej, że zgodnie z planami powinny niedługo się pojawić nowe ActionSOM. Ta siermiężność i niedoróbki VisonSOM jest rzeczywiście kuriozalnie intrygująca i pociągająca :) Spróbuję zmierzyć się z tym brakiem wsparcia bo w sumie pociągały mnie zawsze wyzwania :) Najwyżej d.. sobie obije i przyznam publicznie , że głos serca nie zawsze rządzi .Próbowałem się dostać na szkolenie VisonSOM-a ale byłem za maluczki aby mnie zakwalifikowano, wiadomo niby szkolenie otwarte ale selekcja ostra. No dobrze dziękuję Szanownym Kolegom, za zabranie głosu.

Pozdrawiam i życzę wytrwałości w dążeniu do celu :)

Awatar użytkownika
l3n1n
Moderator

Post autor: l3n1n » 22 lis 2018, 20:17

Szukając wsparcia dla VisionSom opieram się na sprawdzonych projektach z RPI i przeważnie da się je zaadoptować, więc nie jest tak źle. Ja nie mam także uprzedzen do RPI. A VisionSom cenię bo wiem ze to myśl polskich inżynierów, może nie doskonała ale tez nie tragiczna. No i poza tym byłem dwa razy na ich warsztatach a to tez ma znaczenie. Niestety na tych warsztatach mało osób miało pojęcie co robi ;p

kartezjusz
Nowy

Post autor: kartezjusz » 22 lis 2018, 21:30

l3n1n pisze:
22 lis 2018, 20:17
...... Niestety na tych warsztatach mało osób miało pojęcie co robi ;p
No właśnie, ja myślę, że to RPi zbyt rozleniwiło ludzi, wszytko podane na tacy a efektem tego jest powierzchowna wiedza :) I jak przychodzi zmiana platformy i nie ma tych wszystkich bibliotek i fiuczersów to człowiek się czuje zagubiony. No ale wszystko ma swoje wady i zalety, a życie uczy kompromisów. Ja na początek chciałem skomunikować moduł radiowy np SI4432/RFM22 po SPI z Node.JS i wypchnąć dane w web-a np do Firebase. Jak mi się uda znaleźć coś w npm co umożliwi mi uruchomienie SPI w Viusion SOM z poziomu Node.JS no to będzie kupa szczęścia :)

Dodano po 15 minutach 36 sekundach:
tu znalazłem w npm pierwszy lepszy libs dla SPI : https://www.npmjs.com/package/spi-device Gwarantowane działanie dla RPi i BeagleBone :)

ODPOWIEDZ