Lutuj co się da Temat rozwiązany

Nasze warsztaty i sprzęt w nich przydatny ...
procek87
Użytkownik

Lutuj co się da

Post autor: procek87 » 31 gru 2018, 14:54

Witajcie wybaczcie mi to moderatorzy, na Atnel forum też jest podobny temat ale mam nadzieje że przymkniecie oczy ;) i pozwolicie na istnienie tego tematu.

W zawiązku z tym że dopiero zaczynam i kupiłem sprzęt to próbuje , ćwiczę bo to po prostu lubię.
Szukam info przy okazji dziękuje Ci kolego Sunriver za pomoc w wyborze sprzętu .
W tym temacie możemy się wymieniać budującymi spostrzeżeniami,budującymi uwagami może coś ktoś kupił stosuje i jest zadowolony , rozwijająca dla mnie może okazać się dyskusja pomiędzy wami.

Moj sprzęt na biurko obecnie:

AOYUE Int 852
Zhaoxin 936DH

Obrazek

Awatar użytkownika
SunRiver
Administrator
Kontakt:

Re: Lutuj co się da

Post autor: SunRiver » 31 gru 2018, 15:27

no ładne cacko :)

ja z mojej 852 odkręciłem uchwyt i stoi na niej zasilacz , u ciebie mogła by stać kolba , zdecydowanie mniej miejsca zajmie
na blacie i wzrośnie ergonomia ....

dużą poprawę w jakości użytkowania jest też umieszczenie stacji lutowniczych i hota zasilacza czy oscyloskopu na półce nad blatem...
w pracy mam tak że pod stacjami jest monitor , duża wygoda , a przewodami nie szuram po blacie gdyż mam wygodnie zwisające z góry
i tylko jak nie używam zawieszam na rączkach dzięki czemu mam dużo miejsca na blacie i nic się podczas pracy nie ciągnie
.... z każdym bitem serca ....
💫SunDUINO
💦GitHUB
💦Google Drive
💦Sotton

procek87
Użytkownik

Post autor: procek87 » 31 gru 2018, 15:44

SunRiver pisze:
31 gru 2018, 15:27
ja z mojej 852 odkręciłem uchwyt i stoi na niej zasilacz
Myślałem nad tym tylko boje się że stracę gwarancję .

Awatar użytkownika
SunRiver
Administrator
Kontakt:

Post autor: SunRiver » 31 gru 2018, 18:23

tam się niema co zepsuć , a na suszarkę i tak niema gwarancji :)
tylko na pompę :)
💫SunDUINO
💦GitHUB
💦Google Drive
💦Sotton

procek87
Użytkownik

Post autor: procek87 » 01 sty 2019, 14:11

Mój blat roboczy jest bardzo mały więc będzie trzeba zrobić żeby zyskać trochę ergonomii jakieś półki nad tym blatem i usytuować na nim moja stację i hota.

natomiast ostatnio w reklamówce w piwnicy znalazłem

Obrazek

efekt polutowania trochę mnie zaskoczył

Obrazek

Obrazek

wydaje mi się że lepiej się lutuje tym żelem RMA natomiast gorzej schodzi z tego procka , pastą lutuje się inaczej takie odniosłem wrażenie. Ale spróbowałem RMA tylko na tym procku może to złudne, odstępu na nóżkach szczególnie małego nie miał więc to może dlatego mi się go fajnie wlutowało.

Gorzej z nacentrowaniem takich układów do tego to trzeba chyba mieć jakiś mikroskop , wypatrzyłem na aliexpress i kupiłem coś takiego

https://pl.aliexpress.com/item/Dropship ... 5c0fMWFTZK

Awatar użytkownika
SunRiver
Administrator
Kontakt:

Post autor: SunRiver » 01 sty 2019, 17:25

różne topniki czy to pasty/żele róznie działają :)

ja większość rzeczy stawiam na płynie FR800, a wielu na niego narzeka że szybo schnie i jest zły :)
za to wszyscy pieją o świętości żelu flux ... zaś mnie on wk.... bo za dużo po nim czyszczenia :)

tymczasem do BGA używam pasty bo długo utrzymuje temperaturę i ładnie wnika gotując się w sumie między kulki :)

to tyle jeśli chodzi o topniki -- każdy musi znaleźć sobie ten który będzie dla niego najlepszy :)
💫SunDUINO
💦GitHUB
💦Google Drive
💦Sotton

procek87
Użytkownik

Post autor: procek87 » 01 sty 2019, 19:46

czy wszystko wylutowujesz stacją czy stosujesz jeszcze lutownice transformatorową , pytam bo mam wrażenie że lepiej stosować tranformatorową do przewlekanych i wydaje mi się że elementów smd takich jak kondensatory, rezystory itp.

Awatar użytkownika
SunRiver
Administrator
Kontakt:

Post autor: SunRiver » 01 sty 2019, 21:22

od lat nie używałem transformatorówki ... :P
💫SunDUINO
💦GitHUB
💦Google Drive
💦Sotton

procek87
Użytkownik

Post autor: procek87 » 01 sty 2019, 21:26

Chyba za bardzo jeszcze jestem przyzwyczajony do transformatorówki pora to zmienić ;)

procek87
Użytkownik

Post autor: procek87 » 02 sty 2019, 17:07

Sun próbowałem odlutować plecionką dwa radiatory plus tranzystory spróbowałem stacją z wiekszą końcówką podkową a później zwykłą transformatorówką i według mnie lepiej to poszło transformatorówką szybciej , cyna była przegrzana.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

ODPOWIEDZ