Nowa stacja lutownicza, szukam rady i porady.

Nasze warsztaty i sprzęt w nich przydatny ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
l3n1n
Moderator

Nowa stacja lutownicza, szukam rady i porady.

Post autor: l3n1n » 22 maja 2019, 11:45

Wiecie co lutuje i jak lutuję, bo raczyłem was niejednokrotnie efektami działań wojennych przeprowadzanych na PCB przez mój słabnący wzrok i drżącą od alkoholu rękę :). Szukam czegoś co będzie dobrze trzymało temperatury, będzie lekkie i niezawodne. Nie wskazany HOT w komplecie. HOTa mam już w dotychczasowej stacji i sprawuje się bardzo poprawnie. jest na obecna chwilę wystarczający dla mnie. Natomiast lutownica po paru latach zaczęła mnie trochę irytować. Nie wiem czy moje wymagania się zwiększyły, czy może umiejętności ciut wzrosły albo zmalały. Postanowiłem coś zmienić i jestem zdesperowany by doprowadzić to do finału. Przeczytałem któryś już raz arta SunRivera z jego bloga i parę innych artów z neta. Jednak nie mogę podjąć decyzji. Z wyglądu podoba mi się welerek Obrazek jednak jego cena już trochę mniej. Ujął mnie szczególnie kształtem lutownicy, która wydaje się być bardzo lekka.
Jak wiecie lutuję dużo drobiazgów w smd więc siłą rzeczy nie kupię transformatorówki ani kolby do rynien. Może wy wiecie, macie doświadczenie, pracujecie na czymś co byście polecili dla starego lamusa? Piszcie śmiało i szczerze. Mam nadzieję, że obejdzie się w tym poście bez hejtu i dziwnych reklam :D.

Awatar użytkownika
tungu
Użytkownik

Re: Nowa stacja lutownicza, szukam rady i porady.

Post autor: tungu » 22 maja 2019, 12:49

Ze swojego skromnego doświadczenia (a jest ono nader skromne) mogę pokusić się o herezję: nie jestem faszystą precyzji utrzymywania temperatury w zadanych widełkach histerezy. Całe życie spawałem (wróć: lutowałem) na maxa: ostatnio regularnie mam ustawione 400oC. Niedawno za Twoim przykładem spróbowałem polutować na 320oC. I mam odczucia zgoła ambiwalentne: na wyższej temp. lutuję szybciej - faktem jest, że temp. jest wyższa, ale czas kontaktu nogi z grotem oceniam subiektywnie na o połowę krótszy niż przy temp. 320oC. Tym bardziej, że i lutowie ładnie oblewało nogi goldpinów. Na niższych ustawieniach lutowałem, ale zdarzało mi się wiele poprawek, bo lut nie w pełni oblewał nogę. Do niedawna (2 lata wstecz) lutowałem stacją:
Obrazek
Stacja przyjemna w obejściu, kolba również. Stacja niezawodna, jeśli nie liczyć ograniczonej wytrzymałości na nagły wzrost G.
Kolejna "stacja" bo tak chyba można to określić to BAKON 950D:
https://pl.aliexpress.com/item/950D-BK9 ... 06f02e3-44.
Ma niewatpliwe zalety: mała, wręcz mikroskopijna, ultraporęczna kolba z grzałkami zespolonymi z grotami. Wymiana ich jest trywialna i trwa ok. 2 sekund. Grotogrzałek jest wybór ogromny. Występują one w typoszeregu T12 i T13 różniące się położeniem pierścieni dystansowych. Grotogrzałki T12 i T13 są wzajemnie wymienne a jedyne o czym należy pamiętać to różna końcowa długość kolby z grzałką. T12 sa tańsze ale nie wiem, czy przez to mniej trwałe.
Tak czy inaczej czekam na stację Nef-a ale planuję wyposażyć ją w kolbę od stacji BAKON.
Warto nadmienić, że jest to chyba klon kolby Hakkon-a, którą to posługuje się Sun i tez sobie chwali jej ergonomię. Grotogrzałki BAKON/Hakkon sa wzajemnie wymienne

Awatar użytkownika
SunRiver
Administrator
Kontakt:

Post autor: SunRiver » 22 maja 2019, 13:00

też niedawno zanabyłem niejako na zapas kolbe BAKKON ...
porostu jest wygodna mała cienka i poręczna a ten wybór grzałek/grotów jest wystarczający na każda okazję
wymiana błyskawiczna i przy stacji Nefa bo w tym celu nabyłem Hakko będzie idealna :)

na razie na temat trwałości T12 się nie wypowiem ... za krótko grzeję , ale puki co 2miechy dobrze śmiga z moją Ep-5 Fixpoita
a że czesto mi się zdaża zapomniec wyłaczć to nieraz grzeje się przez weekend :P i puki co nic złego się nie dzieje
owszem EP dostarcza troche mało mocy wiec powiedzmy że grzałka pracuje na 3/4 mozliwości ednaże spisuje się świetnie taka kolbusia
.... z każdym bitem serca ....
💫SunDUINO
💦GitHUB
💦Google Drive
💦Sotton

Awatar użytkownika
l3n1n
Moderator

Post autor: l3n1n » 22 maja 2019, 13:04

Dzięki za odpowiedzi. Też czekam na stację Nefa ale w jego stacji będę używał kolby Pensola, zgodnie z tym co przewidział Nef. Tu widzę też dosyć lekkie konstrukcje kolby. Muszę się zastanowić czy pójść w tą stronę. Bo wygląda to dobrze.

Awatar użytkownika
SunRiver
Administrator
Kontakt:

Post autor: SunRiver » 22 maja 2019, 13:36

Co do tych kolb co widac na focie to sa ok , ale gumka lubi się z czasem bezczelnie obsuwać co nieco irytuje :P
💫SunDUINO
💦GitHUB
💦Google Drive
💦Sotton

Awatar użytkownika
tungu
Użytkownik

Post autor: tungu » 22 maja 2019, 13:44

Potwierdzam problem z gumką.
Nef obiecywał przygotować 2 wersje wsadu: dla Pensoli i Bakon/Hakkon.
m.

Awatar użytkownika
l3n1n
Moderator

Post autor: l3n1n » 22 maja 2019, 13:47

Obsunięcie gumki może prowadzić do nieszczęścia :D.
Czy poza reballem, ktoś w Polsce dystrybuuje hakko czy bakona czy jak im tam?

Awatar użytkownika
SunRiver
Administrator
Kontakt:

Post autor: SunRiver » 22 maja 2019, 16:37

Można złapać na allegro , albo ew aliexpresso :P

https://allegro.pl/oferta/kolba-lutowni ... 6906016851

groty ma też gotronik
https://allegro.pl/oferta/grot-t12-i-st ... 7563733949

https://allegro.pl/kategoria/elektronik ... e-1-2-0517

heh teraz patrze że lwia część to reball :)

A tu masz moją kolbę przewidzianą do Stacji nefa https://alexnld.com/product/hakko-fm202 ... NwQAvD_BwE
💫SunDUINO
💦GitHUB
💦Google Drive
💦Sotton

ODPOWIEDZ