Czy mała "Halinka" jest naprawde mała? Czyli parę informacji o Hi-Link HLK-2M05

Nasze warsztaty i sprzęt w nich przydatny ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
l3n1n
Moderator

Czy mała "Halinka" jest naprawde mała? Czyli parę informacji o Hi-Link HLK-2M05

Post autor: l3n1n » 28 maja 2019, 7:39

Popularny na naszym forum moduł zasilający firmy (?) Hi-Link występuje w różnych wersjach oferujących różne, popularne wśród elektroników amatorów napięcia: 3,3V, 5V oraz 12V. Oprócz tego, występują wśród poszczególnych odmian napięcia różnice w mocy poszczególnych zasilaczy. I tak dla przykładu, moduł 5V który jest przeze mnie najczęściej używany, występuje w kilku odmianach mocy, a co za tym idzie w parze wielkości. Ja posiadam trzy odmiany i są to odpowiednio:

1. HLK-5M05 o mocy 5W
2. HLK-PM01 (bodajże najpopularniejszy) o mocy 3W
3. HLK-2M05 o mocy 2W

Obrazek

Ten ostatni właśnie jest przeze mnie nazwany "Małą Halinką", ze względu na swoje wymiary.

Obrazek

Wziąłem suwmiarkę i pomierzyłem wielkości poszczególnych urządzeń:

1. HLK-5M05
a. długość = 38,5 mm
b. szerokość = 22,60 mm
c. wysokość = 18,1 mm

2. HLK-PM01
a. długość = 34,2 mm
b. szerokość = 20,2 mm
c. wysokość = 15,2 mm

3. HLK-2M05
a. długość = 29,6 mm
b. szerokość = 16,1 mm do 16,6 mm(trapez)
c. wysokość = 19,2 mm

Jak się okazuje, "mała Halinka" nie każdy wymiar ma najmniejszy. Jest z pewnością najkrótsza i najwęższa. Jednak jest także najwyższym ze wszystkich trzech opisywanych zasilaczy. Dlatego przy wyborze, jeśli nie musimy kierować się mocą a interesują nas wymiary i zależy nam na jak najmniejszych to musimy wziąć pod uwagę podane przeze mnie fakty.

Obrazek

Dodatkową kwestią, która musimy wziąć pod uwagę jest rozmieszczenie "nóżek" naszej Halinki :D. W przypadku mocniejszych sióstr, są one rozmieszczone w trapezie, natomiast najsłabsza z Halinek ma nóżki rozmieszczone w jednym szeregu.

Obrazek

Jeszcze jako ciekawostkę powiem wam, że posiadany przeze mnie modulik 12 voltowy HLK-PM12 ma identyczne rozmiary jak HLK-PM01. Czyli widzimy, że wielkość urządzenia zależy nie od napięcia wyjściowego a od mocy. I tym strasznie naukowy i mądrym :D stwierdzeniem kończę ten post licząc, że zawarte w nim informacje przydadzą się nie tylko mi.

ODPOWIEDZ