Chłodzenie dla RASPBERRY Pi z Aliexpress

Ukłon w stronę użytkowników ...
Niechaj i niewierni mają swój kącik :)
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
l3n1n
Moderator

Chłodzenie dla RASPBERRY Pi z Aliexpress

Post autor: l3n1n » 15 lip 2019, 20:36

Jak tylko doświadczyłem globalnego ocieplenia ze strony nowej Maliny w wersji 4, postanowiłem zakupić dla niej stosowną epokę lodowcową, czyli układu chłodzenia. Wiedziałem, że jeszcze nie ma na rynku tego typu obudów, które byłyby dedykowane dla RPI4 dlatego szukałem w śród tych dla wcześniejszej wersji, Raspberry 3. Wybór mój padł na obudowę, która zapewni mi zarówno chłodzenie pasywne jak i aktywne. W sumie obudowa ta stanowi jeden wielki radiator, gdyż jest wykonana z aluminium. Wygląda na to że to aluminium oksydowane, gdyż obudowa jest w czarnym kolorze. Właśnie dzisiaj ten cud dotarł do mnie i zakupu nie żałuję. Jedyny problem stanowi to, że nie do końca pasuje do RPI 4. Ale na to byłem przygotowany.

Obrazek

Obudowa składa się z podstawki montowanej od spodu Malinki, z górnej części będącej żeberkowanym radiatorem oraz z dwóch wentylatorków.

Gdy odwrócimy oba elementy, widać że jest to system przeznaczony dla Maliny Trzeciej. Świadczą o tym "wypustki" mające stykać (prawie) z elementami emitującymi ciepło. Niestety ale z RPI4 zgodna jest tylko ta od procesora. Czyli można rzec, że ta najważniejsza.

Obrazek

Z pewnością dwa wentylatorki, które nie są obligatoryjne mogą skutecznie pomóc w chłodzeniu całego urządzenia.

Obrazek

Próba przymiarki do RPI4 kończy się oczywiście fiaskiem. Jak już wspomniałem byłem na to przygotowany, jednak widząc że problemem są 2-3 milimetry ogarnął mnie żal, że projektant tak dokładnie spasował tą obudowę do urządzenia.
Widać, że naprawdę nie wiele zabrakło zarówno z boku:

Obrazek

Jak i z góry:

Obrazek

Natomiast dolna część obudowy pasuje idealnie.

Obrazek

Do kompletu dodano dwanaście wkrętów: cztery do obudowy i po cztery na każdy z wentylatorków. Dlatego napisałem, że nie są one obligatoryjne. Jeżeli nie są one potrzebne to można ich nie przykręcać. Są też kawałki taśmy dwustronnej, którą można połączyc procesor z obudową.

Obrazek

Myślę, że przeróbka nie będzie problematyczna. Gdy dotrę do odpowiedniego imadła to spróbuje swoich sił, a wam zdam relację ze swoich wysiłków i pokażę efekt końcowy.
Chyba, że coś pójdzie nie tak :D

Awatar użytkownika
SunRiver
Administrator
Kontakt:

Re: Chłodzenie dla RASPBERRY Pi z Aliexpress

Post autor: SunRiver » 15 lip 2019, 22:11

nio łatwo widzę nie jest ... a myslałem że się na tych 4 goldpinach oparło :P
.... z każdym bitem serca ....
💫SunDUINO
💦GitHUB
💦Google Drive
💦Sotton

kola01
Nowy

Post autor: kola01 » 26 sie 2019, 21:23

Obecnie a nawet właściwie już od ok 1,5 miesiąca można kupić taką samą wersje obudowy ale już dedykowaną pod Raspberry Pi 4B.
Jest wersja aktywna, czyli z dwoma wentylatorami jak i wersja w pełni pasywna.
Raczej skłaniałbym sie ku tej drugiej bo zastanwia mnie jedno:
Czy te wentylatorki kręcą się non-stop?
Ja swojej maliny (obecnie Pi 3B) nie wyłączam w ogóle. To jej największa zaleta, że leży sobie za telewizorem zupełnie bezgłośnie, pobiera tyle co nic bo ok 2W i jak tylko najdzie mnie ochota poobcować z nią to po prostu przełączam w TV na HDMI3 i w tej samej sekundzie mam już obraz. Jakby mi się jednak miały cały czas te wentylki kręcić to już sama myśl o tym mnie stresuje. Pasywne rozwiązanie to jednak duża zaleta, zgadzasz się ze mną? Wracaja wspomnienia do czasów Commodore, Atari itp, gdzie komputery nie miały żadnych dosłownie wentylatorów.

Awatar użytkownika
l3n1n
Moderator

Post autor: l3n1n » 27 sie 2019, 7:34

Tak, wiemy że wyszła nowa obudowa dedykowana dla RPI4, nawet kolega taką zakupił i prezentował na czacie :). Wentylatory kręcą się cały czas. Są jednak bardzo ciche, przynajmniej na początku gdy jeszcze są czyste. W tej obudowie, nie musisz montować tych wentylatorków, lub tez możesz ich porostu nie podłączać. U mnie malina chodzi z wentylatorami, a u kolegi Elvisa z tego co pamiętam chodzi bez i wcale się nie grzeje. Z tego wynika, że pasywna jest wystarczająca. Chyba, że planujesz overclocking :).

ODPOWIEDZ