STLINK-V3MINI - pierwszy rzut oka.

Nasze warsztaty i sprzęt w nich przydatny ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
l3n1n
Moderator

STLINK-V3MINI - pierwszy rzut oka.

Post autor: l3n1n » 07 sie 2019, 7:49

Jedną z nowości w świecie programatorów firm ST jest STLINK-V3MINI. W związku z tym, że cena jak na sprzęt tej firmy jest nie wysoka a programatorów do moich ulubionych układów nigdy nie za wiele postanowiłem zakupić tą maszynkę i o to właśnie dotarła do mnie.
Cena jaką dostawca żądał za przesyłkę była kosmiczna, kupiłem więc pięć sztuk. Dzięki temu przesyłka była darmowa a oprócz siebie uszczęśliwiłem jeszcze kilku kolegów.

Obrazek

Obrazek

Wielkość opakowania nie jest imponująca.

Obrazek

Po rozpakowaniu okazało się że w małym pudełku mieści się programator wraz z kabelkiem.

Obrazek

Porównanie programatora z kartą SD wypada jeszcze ciekawiej. Wymiary programatora to 30mm x 15mm. Kabelek ma długość 15 cm.

Obrazek

Płytka programatora jest niewielka ale bardzo ciekawie zaprojektowana. Z jednej strony ma tylko złącze do dołączonego kabelka.

Obrazek

Jest to złącze 14 pinowe o nazwie STDC14. W nazwie ukryta jest ilość pinów tego złącza, czyli właśnie 14. Rozstaw pinów to bodajże 1.27mm. Zamieszczona poniżej tabelka opisuje ich funkcje.

Obrazek

Jak widać maleńki programator jest naprawdę ciekawym nabytkiem i przede wszystkim przystępnym cenowo. Jeżeli ktoś jest zainteresowany to jeszcze mam jedną może dwie sztuki na zbyciu cena brutto 47zł plus przesyłka. Cena jest bez żadnego narzutu z mojej strony.

A tu jeszcze podłączony do komputera egzemplarz:

Obrazek

https://www.st.com/en/development-tools ... 3mini.html

Awatar użytkownika
SunRiver
Administrator
Kontakt:

Re: STLINK-V3MINI - pierwszy rzut oka.

Post autor: SunRiver » 07 sie 2019, 8:21

hmmm powinien sie micro nazywac nie mini :P
ale czuję sie uszczęśliwiony
.... z każdym bitem serca ....
💫SunDUINO
💦GitHUB
💦Google Drive
💦Sotton

Awatar użytkownika
l3n1n
Moderator

Post autor: l3n1n » 14 sie 2019, 18:16

Mi trochę szkoda było oryginalnego kabelka od st-linka dlatego wziąłem listwę goldpin 1,27 i dolutowałem do niej z jednej strony kabelki a z drugiej, podobnie jak Sun, zrobiłem piny do SWD.

Obrazek

Dzięki temu kabelek jest cały a ja mogę korzystać z nowego narzędzia. W dowolnej chwili mogę podłączyć mojego bohomaza do oryginalnego kabla a jeśli pojawi się w mojej kolekcji urządzenie z łączem STDC14 to nadal będę mógł z nim gadać.

Obrazek

Nie jest to może za piękne ale chciałem żeby było sztywne i dobrze chroniło delikatne luty.

Obrazek

Jeżeli chodzi o pracę urządzenia przed aktualizacją to powiem, że wcale się nie grzało. Później zachciało mi się aktualizacji:

Niestety po aktualizacji, która przebiegła wzorowo programator zaczął wytwarzać zdecydowanie większą ilość ciepła.

Awatar użytkownika
SunRiver
Administrator
Kontakt:

Post autor: SunRiver » 14 sie 2019, 18:24

hmmm , może tu jest pieseł pogrzebany .... i nowa softa robi piekarnik ??

Abstrahując ja tez mogę używać nadal kabla z STDC14 jet tylko o 3cm krótszy :) bo o tyle przesunąłem jedno z gniazd :P
💫SunDUINO
💦GitHUB
💦Google Drive
💦Sotton

Awatar użytkownika
l3n1n
Moderator

Post autor: l3n1n » 22 sie 2019, 14:18

Bawiąc się Nuklejkami postanowiłem sprawdzić czy da się je zaprogramować przy pomocy tego małego cudeńka, czyli STLINK-V3MINI. No i oczywiście dało się.
Z oczywistych powodów (wbudowany programator STLINK 2.1) nigdy nie próbowałem ich programować z zewnętrznego programatora. Okazuje się, że jest to możliwe. Producent przewidział, że będziemy chcieli pozbyć się części płytki z programatorem, na przykład w celu zmniejszenia jej rozmiarów i pozwolił na programowanie przez piny umieszczone w złączu CN7 na płytce. Chodzi o pin 15, do którego podłączamy SWCLK i pin 13 do którego podłączamy SWDIO. Ja dodatkowo jeszcze podłączyłem GND i wszystko pięknie ruszyło.

Obrazek

Obrazek

Poniżej krótki filmik dokumentujący współprace z Visual Studio 2019 i vgdb z Nuklejka i STLINKIEM.

Zauważcie, że wymiary programatora są naprawdę niewielkie, za to programuje zauważalnie szybciej niż wersja 2.1.

Awatar użytkownika
SunRiver
Administrator
Kontakt:

Post autor: SunRiver » 22 sie 2019, 19:31

l3n1n pisze:
22 sie 2019, 14:18

Zauważcie, że wymiary programatora są naprawdę niewielkie, za to programuje zauważalnie szybciej niż wersja 2.1.
no wiesz w końcu z max 72MHz w v2 zrobiło się ponad 200 a to znaczny przyrost szybkości :P
💫SunDUINO
💦GitHUB
💦Google Drive
💦Sotton

ODPOWIEDZ